A rádiótechnikai csapatok Bay Zoltán több mint 70 évvel ezelőtti Holdradar-kísérletének emlékére 1994 óta minden év február 6-án tartanak ünnepi állománygyűlést. Az emléknapon egyszerre emlékeznek a katonai elődökre, ünneplik a rádiótechnikai szakembereket és szakmai elismeréseket adnak át. Csütörtök délelőtt a MH 54. Veszprém Radarezred állománya tartott ünnepi állománygyűlést a Veszprém Agórában.
A Magyar Hold-radar-kísérlet
Az 1900-ban született Bay Zoltán fizikusnak és csapatának 1946-ban saját fejlesztésű radarberendezéssel sikerült kimutatniuk a Holdra sugárzott rádióhullámok visszaverődését az égitest felszínéről. Ez az esemény tekinthető a magyar űrtevékenység kezdetének.
A Hold-radar-kísérletek jelentősége abban áll, hogy ezek voltak az első természettudományos vizsgálatok, melyeket Földön kívüli tárgyon végeztek. Az égitestekről szerzett ismeretek évezredeken keresztül kizárólag passzív megfigyeléseken alapultak, de a mikrohullámú technika lehetővé tette a távoli objektumok fizikai vizsgálatát is. Tulajdonképpen ekkor bizonyosodott be, hogy a Hold egy anyagi jellemzőkkel bíró tárgy, jól meghatározható távolságra a Földtől. (Wikipédia)
Benkő Tibor honvédelmi miniszter és Korom Ferenc honvédségi parancsnok közös köszöntőlevelét Mits Norbert alezredes közvetítette a katonák felé. A köszöntőben a rádiótechnikusok állandó információszerző és továbbító munkáját emelték ki, -ők azok, akiknek munkája észrevétlen, mégis folyamatosan szemmel tartják a hazai légteret, hogy váratlan támadás ne érhesse az országot. 2019-ben plusz feladatot is végrehajtottak: a hazai légtér állandó figyelme mellett a csapatok a déli határvédelemből is kivették részüket.
Bakos László haderőfejlesztési ezredes ünnepi beszédében a rádiótechnikai csapatok munkáját méltatta. Elmondta azt is, hogy a Zrínyi 2026 honvédelmi és haderőfejlesztési program keretében a katonák által eddig használt volt szovjet eszközöket lecserélik, hogy azok helyét 21. századi eszközök vegyék át.