Tárd fel európai kulturális örökségedet! -ez a neve annak a projektnek, melyet az önkormányzat az Európa Kulturális Fővárosa cím várományosaként indított útjára 2018 őszén. A 24 hónapos programhoz partnerségben észt, francia, német, osztrák és szlovén szervezetek is csatlakoztak. A résztvevő fiatalok és döntéshozók, szakemberek és civil szervezetek képviselői számára lehetőség nyílt Tartu, Saint-Omer, Eisenstadt, Lendva, Passau és Veszprém kulturális örökségének mélyebb megismerésére, és ezzel kapcsolatos meglátásaik megosztására.
Interaktív workshopok és a fiatalok által vezetett városi séták segítségével megvizsgálták, hogy a meglátogatott városok hogyan járultak hozzá az európai kultúra gazdagodásához – illetve mit kaptak Európától. Fontos kérdés volt az is, hogy a kulturális örökség egy-egy szeletéhez miként kapcsolódnak a fiatalok, ez az örökség milyen hatással van identitásukra, és ők hogyan látják az európai kulturális örökség jelenét és jövőjét- hangzott el a projektről hétfő délután a Városházán.
Multikulti, Haydn, szőlőművelés és a kultúra szerepe a gazdaságban
A projekt első nemzetközi találkozóján, Lendván a multikulturalizmus témáját dolgozták fel, majd Eisenstadtban Haydn zenei öröksége kapott főszerepet. Saint-Omerben az épített kulturális örökség megőrzése, Veszprémben a kultúra szerepe az európai integrációban, Tartuban a kultúra gazdasági hatásai, Passauban az épített örökség hasznosítása, majd ismét Lendván a hagyományos földhasználat, elsősorban a szőlőművelés kulturális aspektusai kerültek a figyelem középpontjába.
Hegedűs Barbara alpolgármester a sajtótájékoztatón örömét fejezte ki azzal kapcsoaltban, hogy Veszprém a projekten keresztül a helyi fiataloknak lehetőséget tudott biztosítani arra, hogy külföldre utazzanak és egymás kultúráját életszerű körülmények között megismerhessék.
Konferencia, városismereti játék és új veszprémi térkép
Bobák Fanni, a HÉTFA Kutatóintézet és Elemző Központ nemzetközi szakértője és Szendrei Zsolt építész elmondta, hogy a projekthez kapcsolódva március 6-7 között szerveznek nemzetközi konferenciát és városismereti játékot Veszprémben. A Hangvillában szervezett eseményen a nemzetközi projektpartnerek bemutatják a projekt során elkészített ingyenes várostérképeiket – köztük a veszprémit is – és a záró tanulmányt, kiemelve a legfontosabb tanulságokat és a projekt során kikristályosodott politikai ajánlásokat.
Március 7-én reggel 9:00 órától a Városházától kiindulva egy angol és magyar nyelvű városismereti játékra invitálják az érdeklődőket, melynek során az újonnan készült Veszprém térkép segítségével csapatokban lehet felfedezni a város kisebb-nagyobb érdekességeit.
Ajánlott részt venni
A nemzetközi projektben résztvevő veszprémi diákok egyike, Rózsa Panna szerint érdemes volt részt venni az eu-s programon, hisz közel egy évig, 6 ország mintegy 50-60 diákjával volt módjuk megismerkedni, együtt dolgozni és barátságokat kötni. Elmondása szerint olyan dolgokat is megtanultak, amiket a formális oktatáson belül nem lehetett volna elsajátítani, ezért arra buzdítja a fiatalokat, hogy ha lehetőségük van, éljenek vele, és vegyenek részt hasonló nemzetközi projektekben.