Parapatics Andrea kérésünkre részletesen beszámolt a magyar érettségi feladatok újdonságairól, és a munkafüzetről: "három évvel ezelőtt módosítottak a magyar érettségi vizsgán, méghozzá úgy, hogy az érvelés kikerült a hosszabb szövegalkotási feladatok közül, így ott már csak műértelmezés és összehasonlítás közül választhatnak a vizsgázók. Az érvelés továbbra is opcionális, de már csak rövidebb formában, irodalmi művekre való hivatkozás elvárása nélkül, az első vizsgarészben. A szövegértési feladat után választhatnak a tanulók, hogy egy mindennapi témával kapcsolatban fogalmazzák-e meg érveiket és/vagy ellenérveiket, vagy pedig egy gyakorlati szövegalkotási feladatot oldanak-e meg. Utóbbi lehet például motivációs levél egy nyári munkához vagy iskolai felvételihez, vagy olyan szóbeli műfaj, mint a vitaindító felszólalás.
Amikor ez bekerült az érettségi vizsgába, négy darab hivatalos mintafeladat kivételével nem volt hozzá segítsége a vizsgára készülőknek, illetve az őket felkészítő tanároknak. Ekkor még középiskolában is tanítottam, és nem is volt egyszerű feladat ennek hiányában felkészíteni a diákokat erre a feladatra.
Saját feladatokat kezdtem kitalálni, amelyek segítenek megjegyezni, hogy mik a formai, tartalmi és nyelvi elvárások az egyes műfajoknál.
A következő évben még mindig nem érkezett segítség ehhez a feladattípushoz, ezért úgy gondoltam, hogy érdemes lenne a meglévő ötleteimet újabbakkal kiegészítve kiadni egy munkafüzet formájában, hogy más pedagógusoknak és diákoknak is a segítségére lehessen.
A munkafüzet minden olyan írásbeli és szóbeli gyakorlati szövegműfajt megtanít, ami a hivatalos vizsgaszabályzat szerint előfordulhat ebben a feladattípusban. Ilyen az imént említett motivációs levél, vagy a vitaindító felszólalás, de szerepelnek feladatok kérvény, panaszos levél, hozzászólás, felszólalás, ajánlás vagy méltatás elkészítéséhez is.
Emellett hagyományos és amerikai típusú önéletrajz elkészítését is megtanítja a munkafüzet.
Nem arról van szó, hogy csupa egyforma feladat hol az egyik, hol a másik műfajú szöveg elkészítését kéri, hanem az volt a cél, hogy rávezető, változatos feladatokkal maguktól jöjjenek rá a tanulók, hogyan is kellene egy-egy ilyennek nekiállni, és hogy viszonylag könnyen memorizálhassák a műfaji kritériumokat.
Ezekhez olyan témákat választottam, amilyenek előfordulhatnak egy érettségin, illetve amik a tanulók érdeklődési körébe tartozhatnak. Az is cél volt, hogy a kollégáknak is könnyebb legyen, így elég csupán hátra lapozni a megoldásokhoz, a tanulók pedig a feladat elkészítése után rögtön le tudják ellenőrizni magukat.
A munkafüzet a legnagyobb, legismertebb könyváruházakban személyesen és online is, de kisebb fővárosi és vidéki könyvesboltokban és persze a Tinta Könyvkiadó irodájában és honlapján is elérhető.".