A zár második napja
A hétvégén olvastuk először, hogy a lombardiai régió elnöke Attilio Fontana és az egészségügyi miniszter Roberto Speranza rendeletet adtak ki, ami Lombardia egész területére érvényes. A rendelet kimondja, hogy március 1-ig zárva kell maradnia minden bölcsődének, óvodának, iskolának, egyetemnek. Tilos bármilyen esemény szervezése magán- vagy közösségi helyszínen: sport, szórakozás, kulturális esemény, vallási esemény (szentmise). Tehát törlik az összes előadást, koncertet és mindenféle kulturális és sporteseményt. Zárva tart minden közösségi helyszín: mint színház, mozi, fitnesstermek, múzeumok, stb.). A bároknak be kell zárni este hattól reggel hatig, a plázáknak és piacoknak hétvégére. Kivételt képez az élelmiszer árusítása.
A rendelet amúgy elég kontrasztos. Zárva kell, hogy tartsanak a mozik, színházak, a bárok esténként, de például az éttermek nyitva lehetnek. Ehhez kapcsolódóan hozzá kell tennem, hogy itt a bárok látogatása napi szokás, sokan ott reggeliznek, ebédelnek, vagy csak betérnek egy kávéra, esténként pedig aperitivóra.
Az én tapasztalataim szerint vannak, akiken eluralkodott a pánik és vannak, akik teljesen nyugodtak és megpróbálják a legjobbat kihozni a kényszerszünetből.
Múlt hétvégén jött ki a rendelet, az emberek pedig megrohamoztak egyes szupermarketeket, és felvásároltak minden ehetőt. Hallottam, hogy ezt Magyarországon is mutatják a tévében.
Jelentem, nincs éhségveszély!
A hozzánk közel eső boltok ugyanannyira telítettek áruval, mint máskor. Az egyetlen igazi hiánycikk a kisflakonos kézfertőtlenítő, ami hétvégén már a szomszédos megyében (Piemonte) sem volt, pedig ott még nem volt vírusveszély. Vicces mémek sora születik a napokban az Amuchina nevezetű kézfertőtlenítő eszmei értékéről.
Szellemváros
Milánó nem vált kísértetvárossá. Mi tegnap és ma is hosszú sétákat tettünk. Egy bárban voltunk ebédelni és tömve volt emberekkel.
Az utcán kevesebbeket látni, mint általában, de ez annak is betudható, hogy egyes iskolákban amúgy is a héten van a karnevál- és sí- szünet, tehát jó páran ezen okból még múlt hét pénteken elhagyták a várost. Hétfőn a tavaszi napsütésben igazi vasárnapi hangulat uralkodott: kevés autó, kevesebb ember az utcákon. Ahol megtehették bezárták az irodákat, vagy legalábbis home office-ban dolgoztatják azokat, akiket lehet. De a többi ember ugyanúgy bemegy dolgozni, mint eddig.
Látni embereket maszkban sétálni, de sokan járnak anélkül is. Ma villamossal is utaztam, azon is kevesen voltak, de senkit nem láttam maszkban felszállni.
A számok beszélnek
A legrosszabb az egészben az ellentétes információk áradata és az, hogy nem tudni meddig tart a zár. Jelenleg egy hétre állapították meg, egyelőre nem tudni, hogy jövő héten mi lesz a helyzet.
Maria Rita Giasmondo, a felelős igazgatója a Mikrobiológiai Klinikának, Virológiai és Biosürgösségi Labornak a milánói Sacco Kórházban, ahol az esetleges fertőzöttek mintáit vizsgálják. Ő múlt vasárnap reggel adott ki nyilatkozatot a Facebook-on.
Idézem (saját fordítás):
„… A laborunk vizsgálatokat végzett egész éjszaka. Folyamatosan érkeznek újabb minták. Nekem esztelenségnek tűnik. Összetévesztenek egy fertőzést, ami alig komolyabb, mint egy influenza, egy halálos járvánnyal. Nem így van. Nézzétek a számokat…..”
A gond az, hogy nem osztják meg a valós számokat. Csak az újabb fertőzöttekről írnak és nem a meggyógyultakról. A mai állás szerint az eddig megfertőzöttek száma Lombardiában: 206 (1800 mintából). Ebből Milánóban, csak 1 fő, egy bőrgyógyász beteg, aki külföldi konferencián vett részt. Az elhunytak száma a megyében 7. Az elhalálozottak egy kivételével mind 80 éven felüliek voltak és valaki más betegséggel is küszködött. Volt, aki infarktus miatt volt kórházban, más pedig krónikus betegséggel is küzdött. Az adatok és cikkek szerint azokra lehet veszélyes a vírus, akiknek gyengébb az immunrendszere, tehát arra kell figyelnünk, hogy az idősek és krónikus betegek lehetőleg ne legyenek kitéve a fertőzésveszélynek.
Tegyük meg a szükséges óvintézkedéseket, mossunk gyakran kezet, együnk sok C-vitamin tartalmú gyümölcsöt, de ne hagyjuk, hogy a pánik eluralkodjon rajtunk és főleg ne forduljunk egymás ellen.
Ahogy a dalai láma is mondja: Az aggódás teljesen hasztalan. Nyugodj meg. Ha egy gond megoldható, nincs szükség aggódásra. Ha pedig nincs rá megoldás, az aggódás amúgy sem segít.
Jelzés: A cikket február 25-én kedden írtam. Azóta eltörölték a bárok esti nyitva tartását korlátozó rendeletet.
Buda-Csiszár Kata, Milánó