a belváros rehabilitációja. A polgármester szerint a belváros megújítás programja lehetővé teszi, hogy a történelmi városmag, az Udvarbíró tér, a Szent István tér, a Deák Ferenc és a Kossuth utca megújuljon, íly módon Sümeg vonzó legyen a vendégek számára. Az idegenforgalom fellendítését pályázatokkal valósítják meg.
Az 1650-ben épült Tarisznya vár fontos állomása a fejlesztésnek. Ez a műemlék onnan kapta a nevét, hogy a katonákat csak annyi élelmiszerrel látták el, amennyi a tarisznyájukba belefért. Ez a vár jelenti az összeköttetést az idelátogató turistáknak a másik vár és a belváros között. Az építmény helyreállítását több ütemben valósítják meg, a teljes költség 21 millió forintra tehető. Az első szakaszban a falazások és a környezet rendbetétele történt meg, a Nemzeti Kultúrális Alaptól nyert pályázattal. A 10 millió forint költségű munkához három millió forint önerőt biztosított a település. A második ütemben a körbástya feleti födém és tetőszerkezet megújítása közel másfél millió forintba került, amelyhez a Veszprém Megyei Önkormányzat 874 ezer forinttal járult hozzá. A gyilokjáró és a tetők teljes kiépítése az idei és a jövő év fejlesztési feladatai lesznek. A két várat és a belvárost összekötő tanösvény kiépítése folyamatban van, ezen az úton történelmi időket idéző hadieszközöket, gyerekeknek pedig fajátékokat helyeznek el.
A vár építészeti értékeit Papp Zoltán Tamás Sümeg főépítésze mutatta be, majd az építmény nemzeti színű szalaggal átkötött kulcsát ifj. Papp Imre, a nagyobb sümegi vár kapitánya adta át a polgármesternek.
Történelmi hagyományok szerint ismét szőlő díszlik a vár lankáin, amely a Prímási Borút része. A területen, ahol 1588-ban már telepítettek szőlőt, és a XX. század elejéig a ferences rendi szerzetesek művelték, nemrég még
gyomos, köves, hulladékkal teli látvány fogadta az arrajárókat. Ezúttal ötszáz tőke olaszrizlinget telepítettek, a munkát folytatják. Az ültetvényt Egly Márk, a Balatoni Szőlő és Borkultúra Egyesület elnöke mutatta be a meghívott vendégeknek, dr. Barsi Balázs templomigazgató pedig megáldotta a friss tőkéket. Lasztovicza Jenő megyei közgyűlési elnök üdvözölte a régi borászati kultúra helyreállításáért létrehozott telepítést.
Molnár József, a Vinum Primatis vezérigazgatója arról beszélt, hogy Esztergomban, a Bazilika feújítás alatt álló boros pincéjében interaktív kapcsolatot alakítanak ki az idegenforgalom számára a legjelenősebb hazai borászatokkal. Ebben a programban a sümegi térség is szerepel majd, amelynek jelentős üzleti értéke is lesz.
A Püspöki Palota kiállító termében Végh László alpolgármester köszöntője után először mutatták be azt a képes összeállítást, amely Sümeg teljes megújítását tartalmazta. Ez a program érinti a két várat, a vársétányt, a
történelmi belvárost, az utcákat és tereket, a műemlékvédelmet, a várközeli szőlőtelepítéseket, a Pöspöki Palotát. Utóbbiban többek között megújul a homlokzat, a hőszigetelés, és egy nagy alapterületű föld alatti termet alakítanak ki a különféle programok, rendezvények számára. Valamennyi beruházás közel egy milliárd forintba kerül, melyet hosszú távon szeretnének megvalósítani, elsősorban pályázati pénzből, támogatással - tudtuk meg a polgármestertől.
A kiállító teremben Egly Márk mutatta be a vendégeknek a térségbeli borászatokat, szőlészeteket.