Tom Szaky a magyar származású amerikai vállalkozó még nincs negyven éves, de már 24 különböző országban van vállalkozása, amelyek egytől egyik a hulladék tudatos kezelésére, visszaforgatására és adott esetben újrahasznosítására törekszik. Hulladék-Tudatosan című könyvében ezeket a megoldásokat taglalta, amelyekből mi is szemezgettünk.
A „szemét”, mint jelenség, teljesen egyedülálló és az emberi fajra jellemző. A természet világában a „szemét” nem létezik, mivel az egyik szervezet által kibocsátott végtermék egy másik szervezet számára hasznos, így a természetben keletkező hulladék nem vész el és nem haszontalan
Ahhoz, hogy a hulladékot tudatosan tudjuk kezelni, meg kell szabadulnunk a hulladék kifejezéshez rendelt fogalomról. A műanyag, az egyik legjelentősebb emberi hulladék, molekuláris stabilitásának köszönhetően közel 500-1000 év alatt bomlik le. Nemrég egy szervezet a WHO-val és az UNEP-pel együttműködve készített riportot, melyben bemutatta, hogy több mint 800, ember alkotta anyag található a mindennapi termékeinkben.
A nem természeti hulladék, a fogyasztási rátával együtt erősödik es növekszik. A műanyagok és más ember alkotta termékek eladhatók, mivel olcsók, könnyű beszerezni és eldobhatóak, utóbbi a kényelmi igényeinket elégíti ki. A jelen fogyasztásközpontú világba tökéletesen beleillenek ezek a termékék. A probléma azonban egyenes arányosan növekszik a népességnövekedéssel és a fogyasztás iránti vágyunkkal.
A technológia és a tudomány fejlődésének hála jelenleg több terméket, ételt termelünk, mint amennyit eltudnánk fogyasztani. Egy tanulmány szerint a megtermelt táplálék 30-50%-a kerül kidobásra. Itt már látszik, hogy a szemét válság kezelésében fontos szerepe van a fogyasztásnak, vásárlásnak.
Tudatosan kell vásárolni, hogy olyan termékeket vásároljunk, melyek hasznos végtermékek lehetnek. A tudatos vásárlás része a hosszú távú gondolkodás. Foglalkozunk a holnappal, a jövővel és ne az eldobható műanyagzacskóra alapozzuk a napunkat, hanem tartós termékeket vásárlására.
A tartós termékek vásárlásánál fontos, hogy ha van lehetőség, akkor a használt termékeket vásároljuk. Ezzel is csökkentve az új termék gyártását.
Mindezek függvényében feltétel, hogy a vásárlás a szükséges tárgyakra korlátozódjon. Azaz valóban szükség van arra a termékre, vagy a vásárlásból fakadó függőséget okozó érzés miatt költünk rá pénzt.
A hulladéktól való megszabadulás elsőkörös megoldása a szeméttelepek létrejötte. Jelenleg a rendeletek nem engedik meg, hogy a szemetet közvetlenül a földbe temessük, ezért kibélelt gödrökbe temetjük azokat. Mivel a szemét kevert szemét, és föld alá kerülnek, bizonyos hulladékok nem indulnak bomlásnak az oxigénhiány miatt, másrészt toxikus gázok és egyéb anyagok kerülnek a természetbe. A leggyakoribb mérgező gáz a metán, amely szeméttelepeken jelen van. Ha a lebomlás a föld alatt végbe megy (nem mindegyik hulladék képes oxigén, fény és nedvesség nélkül lebomlani) akkor az anaerob módon történik. Ekkor keletkezik a metán gáz, amely a szeméttelepeket robbanáskész bombává alakítja. 1995-ben és 2000-ben is volt szeméttelep robbanás az USA-ban, melyben egy családi ház és egy vendéglátóipari egység is károkat szenvedett.
A hulladékkezelésnek két féle megoldása van:
- Cirkuláris (újrafelhasználás, újrahasznosítás, továbbhasznosítás)
- Lineáris (égetés, temetés)
Az újrafelhasználás a hulladékot mind a 3 vonatkozásban (összetétel, forma, felhasználás) éréknek tekinti. Erre a legegyszerűbb példa a használt termék vásárlás.
A továbbhasznosítás során a formát és az összetevőket megtartjuk, azonban a felhasználási cél megváltozik. Pl.: Kávéspohárban palántát nevelni, madáretetőt készíteni belőle.
Újrahasznosítás során, a hulladéknak csak az összetevőit tekintjük értéknek, sem az alakját nem a felhasználási célját nem tartjuk meg. A kávéspoharat ebben a folyamatban először felaprítják, papírpép és műanyag elegye keletkezik, amelyet hidropulperezési eljárással szétválasztanak. Így a kapott nyersanyagokat újra fel lehet használni, ezáltal nem kell nyersanyagot bányászni a földből.
A TerraCycle vállalat mindenféle szemetet megvizsgált, és arra jutottak, hogy minden hulladékot a cirkuláris megoldásokban lehet alkalmazni.
2004-ben a PREDA alapítvány (Fülöp-szigetek) elkezdett továbbhasznosított üdítőital tasakokból készült termékeket előállítani és értékesíteni. A PREDA ösztönzi a lakosságot, hogy gyűjtsék össze a használt üdítőitalos tasakokat, majd fizet érte, és környezettudatos társadalmat nevel.
A legfőbb probléma, hogy a hulladék a szemetesben vegyeshulladék halmazt képez, ezzel behatárolódik annak a lehetősége, hogy bármit is tegyünk vele a temetésen vagy égetésen kívül. Ezért kiemelten fontos a szétválogatás.
Nicolas Mallos, tengerihulladék-specialista szerint: „igazság szerint a szemét túl értékes ahhoz, hogy csak úgy elhajítsuk, úgyhogy alternatív megoldásokat kell találnunk az ismételt felhasználáshoz.”
Tom Szaky további gondolataival, javaslataival egy késöbbi cikkben foglalkozunk még.
Lengyel László