A gyalogátkelőhelyek biztonságos használata magától értetődő lenne, mégis számos esetben ön- és közveszélyes módon közelítik meg az autósok, de ugyanúgy a gyalogosok is. Kedd délelőtt Veszprém egyik legforgalmasabb ilyen kereszteződésénél tartott sajtótájékoztatót a rendőrség, de ez az alkalom sem múlt el intézkedések nélkül.
A Zebra-terv akciót május 12-14 között hirdette meg az ORFK, ebben az időszakban elsősorban prevenciós jelleggel a forgalmasabb gyalogátkelőhelyeken nagyobb számban lesznek jelen a járőrök, hogy jelenlétükkel, valamint szükség esetén figyelmeztetésekkel emlékeztessék a gyalogosakat és az autósokat a nagyobb odafigyelésre.
Azért is van szükség erre a kampányra, mert a gyalogátkelőhelyeknél még most is számos baleset történik, a gyalogosakat ért közlekedési balesetek pedig szinte minden esetben személyi sérüléssel járnak, és igen gyakran súlyos, illetve tragikus kimenetelűek.
A Veszprémi Rendőrkapitányság részéről Pintér József főtörzszászlós ismertette a legfontosabb tudnivalókat, valamint számadatokat a veszprémi utakról, kiváltképp a gyalogátkelőhelyek környékéről.
Elmondta, hogy amíg 2018-ban a városban összesen 19 alkalommal történt személyi sérüléssel járó közúti baleset gyalogátkelőhelyeknél, addig a tavalyi évre ezt a számot sikerült 7-re csökkenteni, azaz több mint a felével csökkent.
Ez az önkormányzattal való együttműködésnek is köszönhető, aminek keretében városon belül is szerveznek prevenciós közlekedésbiztonsági kampányokat, valamint a közutak mentén is folyamatosak a fejlesztések, példának a köztéri lámpák halvány fényforrását kiváltó hidegebb égőket említette, ami nagyban segíti az éjszakai látást is.
Kiemelte, hogy nem csak az autósoknak kell figyelni a köznyelvben csak zebrának hívott átkelőhelyeknél, hanem a gyalogosok is ugyanennyire felelősek biztonságukért. A leggyakoribb hibák közt említette a telefonálást, valamint azt a tévesen berögzült hiedelmet, hogy a zebrákon mindig biztonságban vannak a gyalogosok.
Pintér József azt tanácsolta, hogy az ilyen átkelőhelyeknél, függetlenül attól, hogy autóban ülünk, vagy gyalog haladunk, mindig vegyük fel egymással a szemkontaktust, így elkerülhetőek a balesetek.
A sajtótájékoztató közben egyébként a Veszprémi Rendőrkapitányság kollégáinak több esetben is intézkednie kellett, hiszen a buszpályaudvari lámpás gyalogátkelőhelyet sokan ottjártunkkor is szabálytalanul, átlósan használták. Tehát még az sem riasztotta el az embereket, vagy nem voltak tudatában a szabálytalanságnak, hogy több egyenruhás rendőr is a helyszínen volt.
A szabálytalan gyalogosokat nem büntették meg, hanem figyelmeztették a helyes magatartásra és a KRESZ szabályaira a veszprémi rendőrök.
A Zebra-terv kapcsán a rendőrség összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat az autósok és a gyalogosok szemszögéből is.
Gyalogosok esetén:
- Minden esetben győződjenek meg arról, hogy az elsőbbséget megadják-e számukra, biztonságosan át tudnak-e menni az úton!
- Legyenek mindig kiszámíthatóak! Soha ne tegyenek hirtelen mozdulatokat (például irányváltást), amennyiben az úttest közvetlen közelében gyalogolnak!
- Éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a sötét ruházat nehezen észlelhető. Lehetőség szerint ilyenkor viseljenek élénk színű, jól látható ruhadarabokat vagy tegyenek táskájukra láthatóságot elősegítő eszközöket!
- Ha az úttesten gyalogolnak, akkor vannak a legnagyobb biztonságban, ha a bal oldalon, a menetiránnyal szemben közlekednek (lakott területen kívül ez kötelező, lakott területen belül pedig ajánlott).
- Olyan helyen, ahol a járművekkel szemben nincs elsőbbségük, csak akkor lépjenek az úttestre, ha meggyőződtek arról, hogy áthaladásukkal a járműforgalmat nem zavarják!
- Felhívjuk a járművezetők figyelmét:
Járművezetők esetén:
- Haladásuk során kellő körültekintéssel közelítsék meg a gyalogos-átkelőhelyeket!
- Kijelölt gyalogos-átkelőhelyen a járművekkel a gyalogosok részére elsőbbséget kell adni!
- Útkereszteződésnél a bekanyarodó járművel - kijelölt gyalogos-átkelőhely hiányában is - elsőbbséget kell adni a gyalogosnak!
- Azt a helyet, ahol a gyalogosnak elsőbbsége van, a jármű vezetőjének csak olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a vezetője az elsőbbségadási kötelezettségének eleget tudjon tenni!
- Próbáljanak szemkontaktust felvenni az úttesten átkelni szándékozó gyalogossal annak érdekében, hogy ne alakuljon ki balesetveszélyes helyzet!