– Ezer főről van szó összesen, s ezek a katonák 13 országban teljesítenek 17 missziót szerte a világban. Csak néhányat említek: Afganisztán, Irak, Nyugat-Balkán, Bosznia-Hercegovina, de Afrika is. Beosztásuk egyrészt egyéni, másrészt ún. törzsbeosztás
– Afganisztánról felröppent a hír, hogy békekikényszerítő egységeket vezényelnek oda. Mi áll ennek hátterében?
– Bizonyára téves a hír, legalábbis a tárca részéről ilyen nem hangzott el. Ami viszont új feladatként jelentkezik számunkra Afganisztánban, az egyrészt a kabuli nemzetközi repülőtérnek a vezető nemzeti szerepének a felvállalása. Mi vállaljuk azt, hogy katonáinkkal, repülésirányítóinkkal átvesszük a parancsnoksággal fél év időtartamra átvesszük a reptér irányítói szerepét. Ez nem jelenti azt, hogy mi leszünk csak ott. Más nemzetek katonái is segítenek nekünk a reptéri munkák lefolytatásában. Lesz egy új feladat is, ez pedig egy olyan szervezetnek a kiküldése, amelynek a feladata, hogy az afgán nemzeti hadsereg felállítandó zászlóaljainak a kiképzését segíti. Valószínűleg ezt az információt érthették félre többen is. Tehát nem békekikényszerítő egységről van szó, hanem egy tanácsadó, kiképzést segítő és támogató szervezetről.
– Egy másik izgalmas, feszültségekkel teli helyszín Grúzia. Elképzelhető-e, hogy visszahívják az ottani rendfenntartóinkat?
– Jelenleg nem látszik annak szükségessége, hogy az ott lévő megfigyelőinket, nem rendfenntartóinkat hazarendeljük. Grúziában ENSZ-misszió tagjai vagyunk, s ameddig az ENSZ úgy gondolja, hogy szüksége van ránk, addig maradunk megfigyelőként.