Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Brüsszel halogatja a génmódosított terményekről szóló döntést

2008. május 16. 15:53
Az Európai Bizottság harmadszor is felkérte az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságot (EFSA), hogy vesse tudományos vizsgálat alá azt a három génmódosított terményt, melyek európai termeléséről és forgalmazásáról már több mint egy éve zajlanak a viták.
A Bizottságban ugyanis kételyek merültek fel ezen termények környezetre és egészségre gyakorolt hatását illetően, melyre az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Európai Gyógyszerügynökség (EMEA) is felhívta figyelmét. A szóban forgó termények egyike a német vegyipari vállalat, a BASF által termelt burgonyafajta, amely magas keményítő-tartalmának köszönhetően a papír-, illetve textiliparban, valamint állati takarmányként kerülne felhasználásra. A burgonyával szemben felmerülő legnagyobb aggály, hogy az antibiotikumokra rezisztens géneket is hordoz. A másik két kukoricafaj jelentősége pedig abban áll, hogy sokkal ellenállóbbak a rovarokkal szemben.
Az ügy legérzékenyebb pontja, hogy a Bizottság immár harmadszorra kéri fel belső szakosított szervét, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságot a termények felülvizsgálatára, annak ellenére, hogy az már két ízben az emberi egészségre ártalmatlannak nyilvánította azokat. A tagállamok ugyanakkor rendkívül megosztottak a génmódosított termények kérdésében. A környezetvédelmi biztos, Sztavrosz Dimasz a két kukoricafaj betiltását támogatja, míg más biztosok Európa génmódosított terményekre való nyitottságát kívánják hangsúlyozni. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatalt – melynek döntéseit a Bizottság legtöbb esetben elfogadja – számos támadás éri a kérdésben, mivel vizsgálatainak alapját a biotechnológiai ipar által szolgáltatott adatok jelentik.
A Greenpeace és a Föld Barátai nemzetközi környezetvédelmi civil szervezetek az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság reformját sürgetik, hogy biztosítsák annak tudományos megalapozottságú és pártatlan döntéseit. Véleményük szerint egyértelmű, hogy maga a Bizottság sem bízik szakosított szervében. A Bizottság ennek ellenére támogatja élelmiszerbiztonsági hivatalát, mondván, továbbra is szoros együttműködésben dolgozunk az EFSA-val, és támogatjuk az ügynökséget abban, hogy a genetikailag módosított termények hosszú távú környezeti hatásait vizsgálja.
Zatkalik-Peresztegi Virág
további cikkek
Ötmilliárd forint az államtól szociális tűzelőanyagra közélet Ötmilliárd forint az államtól szociális tűzelőanyagra Ötmillárd forintot biztosít a kormány a szociális tűzelőanyag programra, amellyel az önkormányzatok támogatják a rászorulókat, mondta Navracsics Tibor, közigazgatási és területfejlesztzési miniszter Pusztamiskén, ahová már meg is érkezett ez a támogatás. ma 10:22 Kádártára is megérkezett a karácsonyi hangulat közélet Kádártára is megérkezett a karácsonyi hangulat Szombat délután igazi közösségi ünnepet tartottak a kádártaiak. A falukarácsonyon a programokból az óvodás kortól a nyugdíjasokig mindenki kivette a részét, miközben finom italokkal és jó kedvvel készültek az év legszentebb ünnepére. ma 10:13 Higgyük el egymásról, hogy jóra vagyunk teremtve! advent Higgyük el egymásról, hogy jóra vagyunk teremtve! Az utolsó, azaz a szeretet gyertyáját is meggyújtották a Veszprém adventi koszorúján. A ceremónián Udvardy György, veszprémi érsek és Ovádi Péter, országgyűlési képviselő is köszöntötte a Kossuth utcán összegyűlt embereket. ma 10:15 Orbán Viktor: nagyon nagy változás előtt állunk, át fogunk térni a háborús időkből a béke korszakába Orbán Viktor Orbán Viktor: nagyon nagy változás előtt állunk, át fogunk térni a háborús időkből a béke korszakába Új realitás jön, új dolgok fognak történni - értékelte a miniszterelnök az amerikai elnökválasztást szombaton Budapesten, nemzetközi sajtótájékoztatón. Orbán Viktor úgy fogalmazott: nagyon nagy változás előtt állunk, át fogunk térni a háborús időkből a béke korszakába. tegnap 12:35

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.