Kreatívan is fel lehet használni ezeket a használt palackokat, ha pedig az otthoni lehetőségek is adottak, saját üvegházat is lehet építeni belőle. Erre nagyon jó nemzetközi példák is vannak, amelyekből a következőkben szemezgettünk.
A flakonból készült melegházak nem csak funkciójukban hasznosak azáltal, hogy a jövőben élvezhetjük majd az otthon termesztett zöldségek ízét, de már az elkészítés folyamata is érdekes közös program az egész családnak. Bár a szerkezet elkészítése felnőtt segítséget igényel, de a palackokból a legkisebbek is bátran építkezhetnek.
Az építkezéshez legalább 1000-1500 palackra lesz szükségetek, ezért ésszerű barátokkal, iskolatársakkal közösen összegyűjteni őket.
Ha összegyűlt a kívánt mennyiség, 11 lépésben lehet összeeszkábálni a melegházat. Mutatjuk ezeket:
- Tegyük félre a kupakokat! (Ezek később mehetnek is a városban kihelyezett kupakgyűjtő szívbe.)
- Mossuk le a címkéket!
- Ollóval vágjuk le a palackok alját!
- Tervezzük meg az üvegház pontos méreteit! (Kb. 3x3x3m az ideális)
- Rögzítsük a tartóoszlopokat a talajhoz!
- Rögzítsük össze a földön a falak kereteit! Ne felejtsük el külön keretet hagyni az ajtónak sem!
- Gyűjtsünk össze olyan fa, bambusz vagy fém rudakat, amik beférnek a palackok szájába!
- Fűzzük fel a műanyag palackokat a fa, vagy fém rudakra!
- Szegeljük a palackokkal teli rudakat a kerethez!
- Szegeljük fel a kész, palackokkal teli falakat a tartóoszlopokhoz!
- A tetőt igazítsuk a házatok méreteihez, majd a két oldalát fedjük be műanyag palackokkal! Ha van otthon buborékfóliánk, azzal tudjuk még szigetelni a tető esetleg palack nélkül maradt részleteit.
A palackokból készült üvegház nemcsak melegen tartja a palántákat, de a palackok közti réseknek köszönhetően még vizet is tárol egy-egy heves esőzés után. Az üvegből készült konstrukciókkal ellentétben könnyen és olcsón javítható, hiszen csak egy újabb palackra kell kicserélni a sérült elemet.
Ha ezek után még mindig maradt felesleges palack otthon, lehet bátran kísérletezni fűszernövények termesztésével is! Mindehhez csupán pamutzsinórra lesz még szükség:
A növény mindig csak a szükséges mennyiségű vizet szívja fel a pamut zsinórokon keresztül. Pár deci vízzel hetekig is növekszik öntözés nélkül is.
Mózer Viktória