Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

LMP: a kormány támadást indított a felsőoktatás és a tudományos élet ellen

2020. augusztus 23. 4:20
A párt frakcióvezetője szerint fel kell lépni az ellen, hogy a kormány 20 milliárd forintot vonjon el az egyetemektől a koronavírusra hivatkozva.

Rendszerszintű problémákat lát az LMP, ami a hazai felsőoktatást illeti. A kormány gyakorlatilag támadást indított a teljes tudományos élet ellen azzal, hogy rengeteg olyan intézkedést és jelentős átszervezést hajtott végre, melyeket megelőzően nem folytatták le a megfelelő szakmai egyeztetéseket kifejezetten az érintettek szándékai és véleménye ellenére – mondta Keresztes László Lóránt, az LMP frakcióvezetője szerda délután Veszprémben.

-Veszprémben láthattuk, hogy az egyetemnek volt egy határozott véleménye, amivel szemben történtek intézkedések, sőt még a helyi kormánypárti országgyűlési képviselő is ellene volt, majd mégis megszavazta azt. Ez gyakorlatilag egy diktátum volt a kormányzat részéről- hangsúlyozta a frakcióvezető, aki úgy látja, megvannak a negatív hatásai a kormány ilyesfajta politikájának. Szerinte ennek is köszönhető, hogy csökken a hallgatói létszám a vidéki egyetemeken.

Kifejtette, a felsőoktatási intézményekkel kapcsolatban megoldatlan probléma az oktatói bérek rendezetlensége is, aminek következménye, hogy sok a pályaelhagyó és a külföldre távozó tanár, - ennek megoldása szükséges. „Amikor a kormány arról beszél, hogy fokozatváltás van a felsőoktatásban, az az LMP szerint a jövőt felélve a rossz irányba történik”-mondta.

Keresztes László Lóránt és Gerstmár Ferenc az augusztus 19-i sajtótájékoztatónKeresztes László Lóránt és Gerstmár Ferenc az augusztus 19-i sajtótájékoztatón

Keresztes beszélt arról is, hogy úgy tudja, a koronavírus kapcsán hozott megszorítások keretében a gazdaságvédelmi alapba átcsoportosítva a kormány az idei költségvetés terhére összesen 20 milliárd forintot tervez elvenni az egyetemektől, hogy olyan projekteket finanszírozzon, mint például a megalapozatlan Budapest-Belgrád vasútvonal. Az elvonások szerinte szükségtelenek, ezért a vidéki önkormányzatoknak fel kell lépniük ellene, hisz az egyetemek léte ezekre van a legnagyobb hatással.

Gerstmár Ferenc LMP-s veszprémi önkormányzati képviselő szerint Veszprém helyzete is illeszkedik az országos tendenciákba. Mint mondta, a Pannon Egyetemen is csökkent a felvett hallgatók létszáma 2020-ban, ráadásul az idei évben elcsatolták a Georgikon Kart is.

A politikus szorgalmazza, hogy a veszprémi önkormányzat az eddigieknél szorosabb, valódi stratégiai szövetséget alakítson ki az egyetemmel, hisz a jövőben felértékelődhet a helyi gazdaság szerepe, amelyben a felsőoktatási intézmények meghatározó, innovációs bázist jelenthetnek.

Fontosnak tartja, hogy a megye települései ne ürüljenek ki, és ne maradjanak jól képzett fiatalok nélkül, és hogy megfizethető lakásokkal, jól fizetett, innovatív munkahelyekkel helyben tartsák a frissdiplomásokat. Gerstmár szerint Veszprém potenciálisan akár hazai startup fővárossá is válhatna, ám ehhez kedvezményeket és infrastrukturális feltételeket kellene adni a szcéna szereplőinek.

Ge. Á.
Domján Attila
további cikkek
Elhunyt Latorczai János gyászhír Elhunyt Latorczai János 2024. december 16. 12:50 Hegedűs Barbara: Nem ijedünk meg a feladattól! Hegedűs Barbara Hegedűs Barbara: Nem ijedünk meg a feladattól! Október elején mindenfajta politikai pletyka nélkül érkezett a hír, hogy az Országgyűlés Fidesz-frakciója Veszprém alpolgármesterét, Hegedűs Barbarát kéri fel Dömötör Csaba megüresedő listás helyének betöltésére. Azóta eltelt több mint két hónap, a veszprémi politikus pedig számos alkalommal és különböző témákkal szerepelt már az országos médiában. Hogy hogyan lett egyik pillanatról a másikra alpolgármesterből országgyűlési képviselő, ki döntött erről valójában és milyen feladatokkal bízták meg, ezekről is kérdeztük Hegedűs Barbarát, aki beavatott abba is, milyen folyosói beszélgetések zajlanak egy NATO bizottság szünetében az ukrajnai háborúról. 2024. december 12. 22:57 Megbukott a francia kormány közélet Megbukott a francia kormány Az Új Népfront nevű baloldali pártszövetség és a Marine Le Pen neve által fémjelzett Nemzeti Tömörülés által kezdeményezett bizalmatlansági indítvány 331 szavazatot kapott az 577 fős alsóházban. A kormány megbuktatásához legalább 288 szavazatra volt szükség. 2024. december 5. 8:34 Még mindig nem tudni, hogy hány név lesz majd a szavazólapon a Dózsavárosban időközi önkormányzati választás Még mindig nem tudni, hogy hány név lesz majd a szavazólapon a Dózsavárosban Január 19-én a Dózsavárosban, Csererdőn és Jutaspusztán új önkormányzati képviselőt választanak. Eddig két jelölt jutott el addig, hogy összegyűjtötte és le is adta az induláshoz szükséges ajánlásokat, kettő másik pedig már felvette az ajánlóíveket. Kérdőjelek viszont még mindig vannak, hogy pontosan hány név is szerepel majd a szavazólapokon. 2024. december 5. 9:30

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.