„Mélységes mély a múltak kútja” – mondja Thomas Mann a József és testvérei című művében. Erre az idézetre építette fel nyitóbeszédét dr. Takács István egyháztörténész, főiskolai tanár, aki szerint a történelmet művelő emberek nem csupán ismerik, de igazságát is élik az említett mondatnak. Kifejtette, a múlt kútjába tekintve látni igazán, mennyi részlet, feltáratlan titok és megválaszolandó kérdés tornyosul az ember elé.
Dr. Takács István szerint az egyháztörténeti konferencia is remek lehetősége, hogy a sötét kút homályos részei kikristályosodjanak, vagyis a múlt lépésről lépésre feltáruljon előttünk, az idegen és ismeretlen pedig egyre otthonosabbá váljon számunkra.
„Ismerni a múltat, értékelni a jelent!”,
emelte ki az egyháztörténész, szerinte ugyanis a konferencia segít tudatosítani, hogy valójában milyen örökség birtokában vagyunk, a múltat ismerve pedig, nem csupán önmagunkat, de a kereszténységünket, valamint a hitünk megtartó és formáló erejét is megismerhetjük.
Dr. Sebestyén József, a Veszprémi Érseki Hittudományi Főiskola rektora az egyetemes egyházat építő, annak gyökereit feltáró kutatók munkáját üdvözölte, majd II. János Pál pápa szavait idézte, aki szerint az a hit, amely nem teremt kultúrát, nem igazi hit. Vagyis, az egyháznak újra kell értelmezni történelmi hagyatékát, és nyitni kell a jövő felé.
A nap folyamán húszperces előadások formájában – két helyszínen – járták körbe a középkori veszprémi püspökség témakörét. Az előadók a színes, izgalmas betekintés mellett, átfogó képet adtak a korszak egyházi működéséről. Szó esett - többek között - a veszprémi egyházmegye 11. századi templomhálózatáról is, vagy az egyházi közigazgatásról, a középkori veszprémi egyházmegyében. A konferenciát a Veszprémi Főegyházmegye, a Veszprémi Érsekség Egyháztörténeti Bizottsága, a Veszprémi Érseki Hittudományi Főiskola és a Veszprémi Főegyházmegyei Levéltár együttműködésével szervezték.