Kedd este került fel a Parlament honlapjára az a törvényjavaslat, amely tartalmazza a Pannon Egyetemért Alapítvány létrehozását is. A jövőben ez az alapítvány venné át a veszprémi felsőoktatási intézmény fenntartói jogait, egyben az ezzel kapcsolatos feladatait is, az alapítvány kuratóriumának elnöki székét pedig a legvalószínűbb, hogy dr. Navracsics Tibor foglalhatja majd el.
Jelenleg az Európa Kulturális Főváros projekt kormánybiztosaként dolgozó egykori uniós biztost kérdeztük az egyetemi modellváltás okairól és a személyével kapcsolatban felmerült sajtóinformációk hitelességéről.
Mi indokolja azt, hogy a Pannon Egyetem is alapítványi fenntartású intézménnyé váljon a jövőben?
A magyar egyetemek szabályzása jelenleg egy biztos és erős rendszer, ugyanakkor meglehetősen merev is. Amikor a magyar egyetemek világversenybe történő bekapcsolásán dolgozott a kormány, egy olyan konstrukciót hoztak létre, amely sokkal rugalmasabb jogi szabályozást tesz lehetővé, valamint az egyetemi autonómiát sokkal inkább megerősíti. Mit értünk ezalatt? Azáltal, ha egy intézmény alapítványi fenntartásúvá válik, megszűnik a függősége a költségvetéstől. Megkapják a vagyonukat, a saját épületeikkel is maguk gazdálkodnak, tehát minden tárgyi és gazdasági eszköz a rendelkezésükre áll, hogy autonóm módon működhessenek.
Mennyiben változna az egyetem működése a mindennapokban, tehát az oktatók és hallgatók szempontjából akkor, ha alapítványi fenntartásúvá válna az intézmény?
Egy hosszabb folyamatról beszélünk, jelenleg az építkezés indult el, amelynek hosszú távú célja egy jobb, minőségibb oktatás kialakítása a hallgatók részére. Az oktatóknak pedig jobb életkörülményeket, lehetőséget biztosít arra, hogy a teljesítményüket jobban honorálhassa majd az intézmény.
Abban bízom, hogy a rugalmas működésnek köszönhetően, olyan oktatást tudunk megvalósítani a Pannon Egyetemen is, amelyek a nyugat-európai egyetemek többségében már jól működnek, és amelyekkel én is találkoztam az elmúlt öt évben.
A mindennapi működés szempontjából a hallgatók sok változást nem fognak észrevenni, reményeink szerint viszont előbb-utóbb az oktatás javulása lesz az első, ami feltűnik majd nekik.
Sajtóinformációk szerint az alapítvány kuratóriumának élére önt fogja kinevezni az innovációs és technológiai miniszter. Mennyire megalapozottak ezek az információk?
Jelenleg még formálódik az alapítvány kuratóriuma, azt viszont meg tudom erősíteni, hogy a javaslat valóban arról szól, hogy én legyenek az elnök. Én végzem jelenleg az előkészítő munkát is.
Voltak egyeztetések az egyetem vezetésével a modellváltásról? Amennyiben igen, mennyire volt az egyetem vezetősége elutasító, vagy támogató a modellváltással kapcsolatban?
Voltak egyeztetések és a sajtóban korábban megjelent információkkal ellenben pozitív volt a fogadtatás a vezetőség részéről. Ezeken a megbeszéléseken jelen volt a rektor és a kancellár, az összes dékán, valamint a hallgatói önkormányzat elnöke is. Ott is világossá tettem mindenki előtt, hogy
számomra az egyetem átalakítása nem politikai kérdés.
A kuratóriumba is olyan embereket keresek, akik nem politikusok, nem köthetők egyetlen párthoz sem, viszont Veszprémért mindent hajlandók megtenni.
Mikorra számíthatunk arra, hogy végbemegy a modellváltás, mikor veheti át a Pannon Egyetemért Alapítvány az intézmény fenntartását?
Abban bízom, hogy 2021. szeptember 1-gyel kezdődő tanévet már úgy kezdi meg a Pannon Egyetem, hogy alapítványi fenntartásúvá vált. Most még elegendő időnk van ahhoz, hogy előkészítsük az átmenetet úgy, hogy az olajozottan menjen végbe.