Az Ipari főépülete még a hetven éve itt működő intézményhez képest is régi: a mai tanári szárnyat és szűk folyosót magában foglaló épületrész az 1880-as években – még az angolkisasszonyok felügyelete alatt –, a könyvtárat és a széles folyosót tartalmazó szakasz, vagyis az iskola jellegzetes főhomlokzata pedig 1904-ben épült. Ebben az épületrészben cseréltek ki 213 ablakot, amiket fenyő ablakkeretbe foglalt háromrétegű üveggel helyettesítettek, melyek azonban jól illeszkednek a több mint száz – helyenként több mint 130! – éves épület látványához.
Külön érdekesség, hogy a könyvtárterem nagy, íves ablakai igazi asztalos műremekek: az ablakszárnyak egyenként több mint 80 kilogrammot nyomnak! Szükség is van a precíz munkára, a könyvtárat nagy belmagassága gyakorlatilag lehetetlen felfűteni, ha az ablakok nem szigetelnek rendesen – márpedig a most lecserélt, évtizedek során megfáradt nyílászárók mögött azért meg-megéreztük a hideg őszi szellőt az iskolai ünnepségeken. Irányi László igazgató is arról beszélt a péntek délelőtti sajtótájékoztatón, hogy az ablakok cseréje régóta szerepelt a kívánságlistán, az iskolában diákként, tanárként és igazgatóként töltött összesen 28 éve alatt ő maga is nyomon követhette az előző szett állagromlását.
Az összesen 193 millió forintos beruházásra európai uniós támogatással kerülhetett sor – a számokat Pap Máté, a Veszprémi Szakképzési Centrum kancellárja ismertette. Az összköltségvetés nagy részét, 181 millió forintot az uniós támogatás tett ki, ehhez 12 millió forint önerőt kellett biztosítani, amit 5:7 arányban az önkormányzat és a centrum tett le az asztalra.
Az önkormányzat az elmúlt években is törekedett arra, hogy megújítsa az oktatási intézményeit, függetlenül attól, hogy azok saját fenntartásban, vagy a tankerület, illetve a Veszprémi Szakképzési Centrum kezelésében működnek – fűzte hozzá Hegedűs Barbara alpolgármester. Mint mondta, közös érdek, hogy minél színvonalasabb körülmények között történjen az oktatás a veszprémi iskolákban. Az alpolgármester bízik benne, hogy a város és az intézményfenntartók között a jövőben is folytatódhat a példás együttműködés.
Ez a remény nem alap nélküli: ahogy arra Ovádi Péter parlamenti képviselő felhívta a figyelmet, a kormány a Modern Városok Programban és azon kívül további források biztosításával is hozzájárul a veszprémi oktatás minőségi fejlődéséhez. A képviselő egyúttal megragadta az alkalmat, hogy megköszönje minden pedagógus munkáját, akik ezekben a koronavírus okozta nehéz időkben, a változó feltételek mellett is lelkiismeretesen, emberfeletti munkát végezve tanítják és nevelik a felnövekvő generációt.
Ami pedig az Ipariban megvalósult energetikai fejlesztéseket illeti, Pap Máté elmondása szerint ultrahangos hőmennyiség-mérőkkel figyelik az energiahatékonyság változását, és az eddigi mérések alapján elmondható, hogy az iskola nagyot lépett előre ezen a téren.