Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. december 6. Miklós
Veszprém
2°C
2024. december 6. Miklós
Veszprém
2°C

Nem tehetünk úgy, mintha nem változna a világ

2020. november 30. 13:03
A héten zajló VI. Pannon Unifest hétfői vendégei Simon Marci költő és Kemény Zsófia forgatókönyvíró, slammer voltak.

A beszélgetést Deli Kitti, a fesztivál főszervezője vezette, akit leginkább az instaköltészet szerepe érdekelt, illetve annak megítélése a kortárs irodalomban. Mivel egyre több felületen jelenhetnek meg írások, alkotások, fotók, posztok, bejegyzések, így meg lehet-e találni azt, ami valóban művészet, egyáltalán eldöntheti-e valaki, hogy érvényes-e az adott művészeti forma? Az izgalmas beszélgetőtársak sokoldalúságából is adódik, hogy egy igazán színes diskurálás alakulhatott ki az irodalomról, és arról, hol és milyen felületeken nyerhet teret. 

A végzetsége szerint forgatókönyvíró és viselkedéselemző Kemény Zsófia szerint az ember minél jobban ismeri a világot, annál nagyobb merítésből dolgozhat a különböző művészeti ágakban. Zsófi úgy látja, az instairodalom – mely nem csupán az Instagram felületen történő megjelenésre, hanem az instant szóra is utal – most próbál utat törni magának, mint műfaj. Ez persze hozza magával azt, hogy a kritika gyakran egy lájk, vagy adott esetben egy hozzászólás, komment.

Zsófi úgy vélekedik a közösségi oldalakon történő saját megjelenéséről, oldalainak kezeléséről, hogy abszolút nem következetes, vagy tudatos, saját tartalmait, írásait például nem gyakran teszi közzé, bár ha van egy jó ötlete, akkor szívesen osztja meg rajongóival, például számos sorozatot indított már a közösségi felületeken. Ezzel szemben Simon Marci költő pontosan tisztában van a trendekkel, így ha közzé tesz egy posztot, be tudja mérni, hogy hány embert fog megmozgatni, legalábbis lájkok tekintetében.

Marci szerint az olvasók túlságosan bekategorizálják a felületeket, melyeken irodalom folyhat, így sokan eldöntik, hogy ami nem egy irodalmi folyóiratban, hanem az Instán jelenik meg, az csak rossz lehet. Holott a költő már kapott olyan kritikát irodalmi lapban, amely körülbelül egy Youtube-hozzászólás színvonalával volt egyenértékű. 

Szó esett a kortárs irodalomról, méghozzá az irodalomtanítás megközelítéséből. A beszélgetést moderáló Deli Kitti szerint sok fiatal porosnak gondolja az irodalmat, és a költőket, írókat is valami távoli galaxisra helyezik. Éppen ezért szükséges megmutatni, hogy igenis vannak kortárs szerzők, akiket adott esetben meg is lehet szólaltatni.

Simon Marci például Erdős Virágot emelte ki, akit ha bevisznek a tanárok órára, akkor egészen megközelíthetővé válna sok olyan író is, akiket eddig porosnak hittek. Vagyis, kortárs irányból is lehet közelíteni. A költő Marci szerint minden művészeti ágban szükséges felismerni, hogy a világ változik, ez pedig nem baj, de nem hunyhatunk szemet fölötte. 

A beszélgetés itt tekinthető meg.

Szabó Eszter
további cikkek
A Gospel Karácsony turné megérkezett Európába és úton vannak Veszprém felé kultúra A Gospel Karácsony turné megérkezett Európába és úton vannak Veszprém felé Csütörtökön landolt Bécsben a Grammy-díjra jelölt Jason Clayborn vezette dél-karolinai Benedict Gospel Kórus, és már úton is vannak az európai turnéjuk első állomására, Debrecenbe. Azzal a koncerttel veszi kezdetét az a felejthetetlen zenei utazás, amely során az együttes hat magyarországi városban lép fel, majd a Vatikánban is előadják műsorukat a pápa előtt. Érkezésük alkalmából egy villáminterjút adott Jason Clayborn, aki betekintést engedett a turné különlegességeibe, mesélt a gospel zene erejéről, és arról, hogy miért izgatott a veszprémi koncert 370 fős gyermekkarával való közös fellépés miatt. tegnap 15:41 „Szívvel-Kézzel” készült alkotásokból nyílt kiállítás a Városházán kultúra „Szívvel-Kézzel” készült alkotásokból nyílt kiállítás a Városházán A „Szívvel-Kézzel” című kiállítás a Városháza aulájában nyílt szerdán, méghozzá a MATASZ Veszprém Megyei Női tagozat munkáiból. A tárlat december 15-ig látogatható. tegnap 16:36 Volt, amikor nem ajándékos zsákkal, hanem lánccal és vasvillával jött a Mikulás történelem Volt, amikor nem ajándékos zsákkal, hanem lánccal és vasvillával jött a Mikulás A kedves öreg fehérszakállú Mikulás az ünnepi időszakban mindenhonnan visszamosolyog ránk. Ott van a képeslapokon, a kirakatokban, a városi ünnepségeken és a kólásüvegeken is. De ki is ő valójában? Mert a Mikulás, ahogyan ma ismerjük szűk száz éve jelent csak meg a világon. Persze a különböző kultúrkörök, köztük a magyar is már jóval korábban ismerte, viszont nem volt mindig ilyen mosolygós és melegszívű. Cikkünkben a különböző legendákból és valós, de mára kihalt népszokásokból szemezgettünk. tegnap 22:23 Pénteken érkezik a Mikulás a Téli GyárKertbe kultúra Pénteken érkezik a Mikulás a Téli GyárKertbe 2024. december 4. 9:30

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.