Az utóbbi években egyre népszerűbb turisztikai célponttá váltak a tragikus helyszínek. Sokan persze azért látogatnak el ezekre a helyekre, hogy lájkokat gyűjtsenek az ott készült fotóikkal, de felértékelődött az emlékezés, a tiszteletadás jelentősége, és sokak számára a megnyugvást, a történelmi traumák feldolgozását teszi könnyebbé, ha a saját szemükkel látják. A témák érzékenysége miatt az ilyen helyeken múzeumokat, látogatóközpontokat létrehozó szakemberek számára különösen fontos, hogy kellő tisztelettel és körültekintéssel járjanak el.
Sajnos a XX. századból nagy számban maradtak ránk olyan helyek, ahol tömegesen tartottak fogva, kínoztak és öltek meg embereket – e helyszínek bemutatása a kegyelet lerovása mellett azért is fontosak, hogy intő jelként szolgáljanak az utókor számára. Az egyik legismertebb holokauszt-emlékhely az auschwitzi koncentrációs tábor, ahol a teljes táborrendszert eredeti állapotában őrizték meg, hogy bemutassák, mire képes az emberi gonoszság.
De nem csak a holokauszthoz kötődő lágerek iránt érdeklődnek napjaink turistái: népszerű úti cél például a Híd a Kwai folyónból ismert thaiföldi vasúti híd is, amit a második világháború idején a japánok fogságában lévő brit és amerikai hadifoglyokkal építtettek. Magyarországon a Terror Háza mellett a recski kényszermunkatábor szerepel ebben a kategóriábab – Auschwitzzal szemben azonban a recski tábort felszámolták, a ma látható épületeket a látogatóközpont kialakításakor építették újra.
Az elmúlt bő három évtizedben is történtek olyan tragédiák, amelyek helyszíne mára zarándokhellyé vált. Egyre népszerűbb a csernobili tiltott zóna, ahova ma már utazási irodák szerveznek vezetett csoportos túrákat – a zóna népszerűségét részben annak köszönheti, hogy a sebtiben hátrahagyott épületek nyomasztó hangulata igazi lájkmágnesnek számít, de a néhány éve bemutatott HBO-sorozat is újra a figyelem középpontjába helyezte az ukrán atomkatasztrófában elnéptelenedett vidéket. De ugyanígy zarándokhellyé vált az a párizsi alagút, ahol 1997-ben életét vesztette Diana hercegnő, ahogy a 2001-es New York-i terrortámadás epicentruma, az egykori Világkereskedemi Központ helye, a Ground Zero is.