A rendszerváltás előtti időszak számos, csúfondáros emléket hagyott maga után: többek között a szovjetek által létesített bányagödröket, amelyek aztán az illegális hulladéklerakás kedvelt célterületeivé váltak. Ilyenekből sajnos a megyében is található jó néhány: a VERGA Zrt. a nyáron az általa kezelt mintegy 50 ezer hektáros területen 8500 köbméter hulladékot mért fel az Agrárminisztérium Erdőgazdálkodási Főosztályának kérésére, a kormány akcióterve nyomán.
Ugron Ákos Gábor vezérigazgató szombaton a sajtónak elmondta, ennek a mennyiségnek a nagy része a Gyulafirátót és Veszprém határában található Központi Lő. És Gyakorlótér szélén található: a Veszprém 01138 hrsz-ú ingatlanon lévő egy hektáros bányagödörben és annak szomszédságában több ezer köbméter főként építési/bontási hulladékot, továbbá aszfaltot, gumiabroncsot, azbeszt tartalmú építőanyagot, műanyaghulladékot helyeztek ki illegálisan, döntően a rendszerváltozást megelőző évtizedekben.
– Az ingatlan NATURA 2000 besorolású, valamint közvetlenül határos Gyulafirátót vízbázisának védőterületével, ezért különösen fontos, hogy minél hamarabb megtisztítsuk a területet az illegális hulladéktól – tette hozzá Ugron. A munkát a VERGA Zrt. munkatársai meg is kezdték gépi és kézi erővel, a begyűjtött hulladékot pedig még a helyszínen kiválogatják részben a Pannon Egyetem és az Apolló Repülő Klub által 2015-ben készített anyag segítségével, majd elszállítják őket a megfelelő helyre.
A hulladéklerakó felszámolása mintegy 20 millió forintos önerőből valósul meg, emellett az erdőgazdálkodó szervezet pályázatot nyújtott be az Innovációs és Technológiai Minisztérium, illetve az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. „Tisztítsuk meg az Országot!” projektjének keretében.
Mivel a Központi Lő- és Gyakorlótér részét képező ingatlan a Magyar Állam tulajdonában és a Honvédelmi Minisztérium kezelésében van, a munkában a honvédség is részt vesz: az MH Bakony Harckiképző Központ lőtérügyelete folyamatosan ellenőrzi a területet – tudtuk meg Pálmai Árpád alezredestől. Ezen kívül a tervekben szerepel egy térfigyelő kamerarendszer kiépítése is, amellyel az illegális hulladék-elhelyezés mellett a tiltott lőtérhasználat is ellenőrizhető lenne.
A sajtótájékoztatón részt vett Ovádi Péter, az Agrárminisztérium miniszteri biztosa is, aki szerint Magyarország legnagyobb kihívása jelenleg az, hogy a környezetünket minél élhetőbbé tehessük, a környezettudatos gondolkodás minél inkább elterjedjen, valamint megoldást találjunk a hulladékok kezelésre. Erre a kormány számos K+F pályázatot ír ki, de a hulladék kezelésében a megelőzésnek is kiemelt szerepe van. Ez nyilván akkor tud a leghatásosabb lenni, ha már kicsi kortól kezdve felelős gondolkodásra neveljük a generációkat, akiknek így magától értetődő lesz a szűkebb mellett a tágabb lakókörnyezete tisztelete is.