Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Újra megjelent az égen a betlehemi csillag

2020. december 22. 15:00
A bibliai napkeleti bölcseknek utat mutató égi jelenség hétfőn, december 21-én jelent meg az égbolton – sajnos a felhős-ködös-szottyos időjárás miatt Veszprémből nem láthattuk.

A pontosság kedvéért már az elején érdemes tisztázni: valójában nem egy csillagról beszélünk, hanem két bolygó – a Jupiter és a Szaturnusz – együttállásáról. A Naprendszer két gázóriása a Földről nézve olyan közel került egymáshoz, hogy fényük szinte összeolvadt egyetlen, rendkívül fényes ponttá. Az esemény igazi pikantériáját az adja, hogy az együttállásra mindössze néhány nappal karácsony előtt került sor, ráadásul a bolygópáros a nyugati égbolton volt látható (mármint a tiszta égbolttal megáldott helyekről), pontosan abban az irányban, ahol a kelet felől érkező bölcsek láthatták több mint kétezer évvel ezelőtt.

Már kis nagyításnál is látszanak a Jupiter holdjai (Foto:  @valeriano_antonini / Instagram)Már kis nagyításnál is látszanak a Jupiter holdjai (Foto: @valeriano_antonini / Instagram)

A két bolygó együttállása emberi léptékkel mérve igen ritka. A Jupiter közel 12 év alatt kerüli meg a Napot, a Szaturnusznak pedig ennél is több idő, 29 és fél év kell ehhez. Az égitestek Földről észlelt sebességkülönbsége miatt nagyjából húszévente kerülnek közel egymáshoz, legutóbb 2000-ben, de akkor annyira közel jártak a Naphoz, hogy rendkívül nehéz volt észlelni őket, nem nyújtottak emlékezetes látványt. Legközelebb 2040 októberében randevúznak majd Naprendszerünk nagyjai, akkor azonban jól láthatóan elkülönülnek majd egymástól. 

Szabad szemmel ennyire közelinek látszott a két bolygó (Foto: @maurer8photography / Instagram)Szabad szemmel ennyire közelinek látszott a két bolygó (Foto: @maurer8photography / Instagram)

A betlehemi csillagnak nevezett szoros együttállásra 2080. március 15. hajnaláig kell várnunk. Ha valamelyik olvasónk még itt lesz, hogy megnézze, azt ajánlom, ne hagyja ki, ezután ugyanis legközelebb 2417-ben adódik ilyen lehetőség. A betlehemi csillag nagyjából négyszáz évente tűnik fel az égen, legutóbb 1623-ban, akkor azonban a Földről nézve annyira közel volt a Naphoz, hogy csak az találta meg, aki kifejezetten tudta, mit és hol keressen – ebben az időben pedig nem sok ilyen ember akadt, noha Galileo Galilei és Johannes Kepler például épp élt és virult. 

Ritkán kerül a távcsőben egy látómezőbe a két bolygó (Foto: @thevastreaches / Instagram)Ritkán kerül a távcsőben egy látómezőbe a két bolygó (Foto: @thevastreaches / Instagram)

Keplerről pedig tudhatjuk, hogy kifejezetten érdekelte a probléma. Munkásságának nagy részében a bolygók mozgásával, pályájuk leírásával foglalkozott – ő volt az, aki először felvetette, hogy a betlehemi csillag nem üstökös (vagy ad absurdum egyszerűen csak kitalált, színes irodalmi elem) volt, hanem a két gázóriás égi szoros találkozója. Számításai szerint időszámításunk előtt 7-ben hármas együttállás következett be, vagyis néhány hónap leforgása alatt a Jupiter és a Szaturnusz háromszor is nagyon közel került egymáshoz, irányt mutatva ezzel a napkeleti bölcseknek. Külön érdekesség, hogy az együttállás a Halak csillagképben történt, a keresztény kultúrában pedig a hal Jézus egyik szimbóluma – ez is erősítheti Kepler elméletét.

Noha a betlehemi csillag 2020-as felbukkanását Veszprémben eltakarták a felhők, a világ más tájain készült fotók révén valamelyest mi is részesülhetünk az élményből.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Ovádi Péter: A szilveszteri ünneplés legyen állatbarát! közélet Ovádi Péter: A szilveszteri ünneplés legyen állatbarát! Ovádi Péter állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos arra hívja fel a figyelmet, hogy bár a szilveszteri ünneplések hangos „robbanások” kíséretében zajlanak, fontos szem előtt tartani az állatok védelmét is. A tűzijátékok és petárdák okozta hangzavar és fényeffektusok jelentős stresszt és szorongást okozhatnak a háziállatoknak és a vadon élő állatoknak egyaránt. ma 11:22 A Liverpool himnusza nem ez lenne Molnár Ferenc drámaíró nélkül sport A Liverpool himnusza nem ez lenne Molnár Ferenc drámaíró nélkül A listavezető Liverpool FC 3–1-re nyert tegnap a Leicester City ellen az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Premier League) 18. fordulójában, az ikonikus Boxing Dayen. Mivel a családom jelentős része Liverpool-rajongó, otthon dudorászva a You’ll Never Walk Alone című dalt eszembe jutott, utánajárok a himnuszocska eredetének. ma 10:08 Sulyok Tamás: ha közösségeink sikeresek, akkor a nemzet is sikeres közélet Sulyok Tamás: ha közösségeink sikeresek, akkor a nemzet is sikeres Ha közösségeink sikeresek, akkor a nemzet is sikeres - jelentette ki Sulyok Tamás köztársasági elnök a közmédia csatornáin csütörtök este mondott karácsonyi beszédében, amelyben példaadónak nevezte a magyarok béke melletti kiállását, és egy egészségesebb, békésebb nemzetet kívánt 2025-re. tegnap 18:41 A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki közélet A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki Lugosi Béla, eredeti nevén Blaskó Béla Ferenc Dezső, 1882. október 20-án született Lugoson. Neve egybeforrt Drakula gróf karakterével, amelyet először 1931-ben alakított, azonban élete sokkal több volt, mint egyetlen szerep. Művésznevét szülőhelye, Lugos után vette fel. tegnap 12:42

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.