Az előrejelzések szerint a következő napokban hideg idő várható, arra ébredhetnek az autótulajdonosok, hogy kocsijuk szélvédői és ablakai lefagytak. Ilyenkor gyakran látunk úgy közlekedni járműveket, hogy tenyérnyi helyen lekapart szélvédőn keresztül próbálnak tájékozódni a sofőrök, ami rendkívül veszélyes. Forgalmi sáv váltásakor, parkolásnál, elsőbbség megadásnál, illetve az előzéskor is rendkívül balesetveszélyes helyzetet teremthet, ha a járművezető nem lát ki rendesen.
Lehetőség szerint fel kell szerelni a járműveinket olyan eszközökkel (seprű, jégkaparó, jégoldó, páramentesítő, kesztyű), amelyekkel a szélvédőt, oldalablakokat kényelmesen és gyorsan átláthatóvá tehetjük. A szabadban éjszakázó gépkocsik vezetői – a biztonságos közlekedés körülményeinek biztosítása érdekében – 10-15 perccel hamarabb kezdjék meg az elindulásuk előkészületeit. Kapcsolják be az ablakfűtést, tükörfűtést, páramentesítőt és a kilátást gátló jég, illetve hó eltávolítását is el tudják végezni. Pár perc ráfordítással sokat tehetnek saját és mások testi épségének megóvása érdekében!
Célszerű a kocsi csomagtartójában elhelyezni hóláncot, hólapátot, láthatósági mellényt. A hólánc a gépkocsinak ugyan nem kötelező, de télen hasznos tartozéka lehet.
Ismét felhívjuk a járművezetők figyelmét, hogy aki még nem tette meg, cserélje le nyári gumiabroncsát téli gumira.
Fontos tanács a téli időszakban továbbá, hogy mindig megtankolt gépkocsival induljanak útnak, hiszen egy torlódás esetén kifogyhat az üzemanyag. Hosszabb út előtt tegyenek a gépjárműbe meleg takarót, meleg italt, ami hasznos lehet a nagy hidegben történő várakozásnál, valamint legyen önöknél feltöltött akkumulátorral rendelkező mobiltelefon is!
A balesetek megelőzése érdekében kérjük, fogadják meg az alábbiakat:
Elindulás előtt mindig ellenőrizzék a gépjárműveket, teljesen tisztítsák meg a szélvédőt, és távolítsák el a ráfagyott, ráhullott csapadékot!
A havat és jeget ne csak a szélvédőről takarítsák le, hanem a jelző- és világító berendezésekről is, és amennyiben lehetőség van rá, a motorháztetőn, a gépkocsi tetején és csomagtartóján se hagyjanak havat, mert az a haladás során leesik, és másokat veszélybe sodorhat!
A belső párásodás megszüntetése nélkül ne induljanak útnak! A legjobb módja szélvédők szárításának az üvegekre irányított, intenzív fokozatra kapcsolt légkondicionáló használata.
Ne feledjék, hogy a baleset-megelőzés társadalmi feladat, a közlekedésben való részvétel kölcsönös egymásra figyelésen alapul!