Az új kormányzat sikeréért imádkozik Trump
Elnökségének vívmányait dicsérte az amerikai nemzethez intézett búcsúbeszédében Donald Trump távozó republikánus elnök, egyúttal arra kérte az amerikaiakat, hogy imádkozzanak a hivatalba lépő új kormányzat sikeréért.
A büszkeségre okot adó vívmányok között említette az elnök a 2017-ben elfogadott adócsökkentéseket, a gazdaság neki köszönhető fellendülését, a külpolitikában Jeruzsálem Izrael fővárosaként való elismerését, Izrael és néhány arab ország kapcsolatainak normalizálását, amelyet az ő kormánya hozott tető alá.
"Új életre keltettük a szövetségeinket és felsorakoztattuk a világ nemzeteit Kínával szemben, ahogy senki korábban" - mondta. "Különösen büszke vagyok arra, hogy évtizedek óta én vagyok az első elnök, aki nem indított új háborút". Kijelentette továbbá, hogy az Egyesült Államok gazdaságilag minden más országnál jobban teljesített a koronavírus járvány idején.
"Ezen a héten új kormányt iktatunk be, és imádkozunk, hogy sikerüljön neki Amerikát biztonságban és jómódban megtartani" - mondta videobeszédében Trump. "A legjobb kívánságainkat küldjük és szerencsét is kívánunk nekik" - tette hozzá.
A távozó elnök említést tett a szövetségi törvényhozás épületének január 6-ai ostromáról is, amely miatt a képviselőház másodszor is alkotmányos felelősségre vonási eljárást indított ellene, kijelentve, hogy "a Capitoliumunk elleni támadás minden amerikait elborzasztott. A politikai erőszak támadás minden ellen, amit mi mint amerikaiak becsben tartunk. Ezt sohasem szabad eltűrni" - hangoztatta.
Trump búcsúbeszédével szinte egy időben érkezett Washingtonba Joe Biden és leendő alelnöke, Kamala Harris, hogy részt vegyenek a szerdai beiktatáson. Donald Trump helyi idő szerint szerda reggel hagyta el a Fehér Házat a Marine One elnöki helikopter fedélzetén feleségével, Melania Trumppal floridai birtoka, Mar-a-Lago felé. Ő az első elnök 1869 óta, aki nem vesz részt utódja beiktatásán.
Biden: Mélyek az árkok, de be kell temetni őket
Egymás felé fordulást, a nemzet újraegyesítését tűzte ki céljául a CNN tudósítása szerint Joe Biden, az elnök ehhez az amerikaiak együttműködését kérte.
A demokrácia győzedelmeskedett – fogalmazott beiktatása után Joe Biden amerikai elnök közvetlenül azután, hogy hivatalába iktatták. A szertartást a hagyományokhoz hűen a Capitolium teraszán rendezték meg minden korábbinál szigorúbb biztonsági intézkedések mellett – ezekre azért volt szükség, mert tüntetők január hatodikán megostromolták az épületet. Akkor a rendbontás során öten meghaltak.
Biden első elnöki beszédében fő céljaként azt fogalmazta meg: újra össze akarja hozni az embereket, egyesíteni a nemzetet, és ehhez minden amerikai együttműködését kérte.Mint mondta, a politikának nem kellene olyan tűzvésznek lennie, ami mindent elpusztít, ami az útjába kerül. Megígérte: minden amerikai elnöke lesz, ugyanúgy fog harcolni azokért is, akik nem rá szavaztak novemberben. Megjegyezte: tisztában van vele, hogy az emberek között húzódó szakadék mély és valódi, de szomszédok vagyunk, tisztelettel kell fordulnunk egymáshoz, összefogásra van szükség a hangos üvöltözés helyett. "Egység nélkül nincs béke, csak keserűség és düh, nincs haladás, csak kimerítő háborgás, nincs nemzet, csak a káosz állapota."
Biden mellett letette az esküt az alelnök Kamala Harris is, aki az Egyesült Államok történetének első színes bőrű, ázsiai származású, nő alelnöke.