Február 7-én indult el az a kérdőíves felmérés, amelyet Ovádi Péter, a Nemzeti Állatvédelmi Program megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztos hívott életre, célja pedig az volt, hogy 13 kérdésen keresztül megismerjék a magyar emberek véleményét különböző állatvédelmi kérdésekben. Akkor Ovádi úgy nyilatkozott, azzal lenne elégedett, ha százezres nagyságrendben érkeznének válaszok.
A kezdeményezést számos civil és szakmai szervezet támogatta, valamint a magyar sztárvilágból is sokan mellé álltak, így összességében 260 ezernél is többen töltötték ki, összesen 262.772-en.
A 13 kérdés egyébként két nagyobb területet fogott össze: az emberek elmondhatták véleményüket az állatvédelem jogszabályi környezetéről, valamint a felelős állattartás helyzetéről.
Az eredmények alapján az látszik, a legtöbben (99,7%) abban értettek egyet, hogy a tiltott állatviadalon való részvétel büntetést vonjon maga után.
Hasonlóan nagy volt az egyetértés abban is, hogy a felelős állattartásra való nevelést már a kisgyermekkorban el kell kezdeni, azt a kitöltők 99,4%-a támogatta.
Szintén közel egyöntetű volt a konszenzus abban, hogy az állatok sérelmére elkövetett cselekmények miatt indított eljárásban a bántalmazott állatok sorsa mielőbb rendeződjön (98,6%), valamint abban, hogy a hatóság minden rendelkezésre álló eszközzel szigorúan lépjen fel a nem megfelelő állattartás ellen (98,5%).
Egy országos ivartalanítási program szerepének fontosságát 96,4%, a kóbor kutyák befogásának megreformálását pedig a kitöltők 97,2%-a támogatta. Rokontéma ezzel az az állatmenhelyek és az állatvédelemmel foglalkozó civil szervezetek támogatása, amelyet 97,9% helyeselt.
A véleményadók 97,8% úgy gondolta, hogy megoldást jelenthet, ha a „három csapásként” ismert büntetőjogi szabályozás mintájára, szigorúbban büntetnék azt, aki többször is állatkínzást követ el.
Egy haszonállatok számára létrehozott menhely alapítását 95,5% tartja jó ötletnek és az Országos Állatvédelmi és Állatjóléti Tanács működésének társadalmasítását pedig 96,4% tartja célszerűnek.
Ütközőpontként jelent meg a pirotechnikai eszközök engedélyezésének megreformálása (91,1%) és a cirkuszi vadállatok szerepeltetésének betiltása (86%). Ugyanakkor 98% időszerűnek látja a Nemzeti Állatvédelmi Program megújítását.
Az online felmérés során beérkezett észrevételek és javaslatok beépülnek a Nemzeti Állatvédelmi Programba, amelynek megvalósításában hangsúlyos szerep jut majd az Országos Állatvédelmi és Állatjóléti Tanácsnak is, ígérte Ovádi Péter miniszteri biztos.