Megvan még irodalom órákról Sziszüphosz mítosza az agyafúrt görög királyról, akit azzal büntettek az istenek, hogy folyamatosan egy hatalmas sziklát kell felgurítania egy dombra, ami a csúcs előtt folyamatosan visszazuhan az eredeti helyére? Ha a mítosz pontos fordulatai nem is, a lényege valószínűleg igen: mindenki találta már magát olyan helyzetben, ahol úgy érezte, a lehetetlennel küzd. Nos, a VKSZ Zrt. hulladékgazdálkodásért felelős munkatársai ezt szinte napi szinten élik át, csak ők nem sziklát görgetnek maguk előtt, hanem az illegális szemetelők által szanaszét hagyott hulladékokat.
Évek óta, hiszen az illegális hulladéklerakók problémája nem pár hete kezdődött. Úgy tűnik, most viszont végre felcsillanhat a remény és véget érhet a hulladéklovagokkal vívott szélmalomharc.
A VKSZ Zrt. ugyanis sikeresen pályázott az Innovációs és Technológiai Minisztérium „Tisztítsuk meg az országot!” nevű pályázatán, mely a közterületeken elhagyott vagy jogellenesen elhelyezett hulladékszigetek felszámolását célozza meg. „A közel 28 millió forintos támogatás már a második, amit a város megkapott, és amelyből 12 térfigyelő kamerát helyezünk el az illegális szemetelés szempontjából neuralgikusnak számító pontokon” – tájékoztatott Hegedűs Barbara alpolgármester a projektről csütörtökön.
A szolgáltató ezzel azt reméli, sikerül hosszú távon is megszüntetni az illegális hulladéklerakókat. Hiába számolták fel ezeket ugyanis korábban a városban, az eredmények mindig csak ideiglenesek voltak, és gyakran már a hulladékkupacok elszállítása után egy-két nappal újra megjelentek a szemetes zsákok és lomok, mintha csak arra szolgálnának a társaság által megtisztított helyek, hogy azokat újra beterítsék hulladékkal – fogalmazott dr. Temesvári Balázs, a VKSZ Zrt. vezérigazgatója.
Mint mondta, a legnagyobb problémát általában a zöldhulladék és a lom hulladék jelenti ilyen szempontból – előbbiből csak a Giricses lépcsőnél három köbnyit szállítottak el munkatársaik minap, ami szinte napok alatt újratermelődött. Holott mind a zöldhulladék, mint a lomok elszállításának megvan a jól kiépített, házhoz menő rendszere, és a hulladékudvarban is térítésmentesen leadható lenne a hulladék.
A 12 FULL HD kamera jelenléte remélhetőleg mindenkit ránevel arra, hogy valóban e szerint járjon el. A vezérigazgató elmondta, a térfigyelő kamerákkal összesen 8000 négyzetméternyi területet fognak tudni lefedni a városban: első körben többek között olyan neuralgikus pontokra helyezik ki őket, mint a Pöltenberg utca, az Endrődi utca, a Ranolder tér, a Csererdei út, a Csererdei úti buszforduló, a Karacs Teréz utca, a Török Ignác utca, a Kórház utca, a Lóczy Lajos utca, a Halle utca, valamint a Veszprém-Gyulafirátóti vonzáskörzetben a Bosnyákárok utca és a Veszprém-Gyulafirátót-Kádárta összekötő út. Ezeken a helyeken egyébként előzetesen jelezték a kamerák érkezését, mivel azonban azok nem fix telepítésűek lesznek, a jövőben akár más helyeken is felbukkanhatnak.
Hegedűs Barbara hozzátette, a kamerák a már meglévő városi közterületi kamerarendszerbe illeszkednek be, az érintett helyszínek 24 órás megfigyelésével pedig a szabálysértők utólagos jogszerű beazonosítása és felelősségre vonása is lehetővé válik a rendőrség közreműködésével, akik a kameraképeket is kezelik. „Nem a büntetés ugyanakkor a célunk, hanem a sikeres megelőzés, hogy ne kerüljön ki hulladék. A lakosságtól is azt a visszajelzést kaptuk, hogy szükség van erre, és jó látni, hogy a veszprémieknek alapvetően fontos a város tisztasága és nagy számban szabálykövetők. Bízunk benne, hogy a kamerák a kivétel számára is visszatartó erővel bírnak és minél kevesebb jogi eset lesz.”
Természetesen a megelőzésben a VKSZ Zrt. a hulladékok megfelelő elhelyezéséről való folyamatos tájékoztatásra is nagy hangsúlyt fektet – arról, hogy minek hol a helye és miként működik a rendszer, kapcsolódó cikkünkben írtunk.