Május végén lettek nyilvánosak azok a feltételek, amelyek teljesítésével valaki elindulhat az őszre tervezett ellenzéki előválasztáson. Ez az a folyamat, amelyet az ellenzéki összefogás pártjai dolgoztak ki, hogy egymás közt megmérkőzhessenek a jelöltaspiránsaik, azért, hogy 2022-ben minden körzetben már csak egy, a legesélyesebbnek vélt jelölt induljon el a Fidesz-KDNP-vel szemben.
Tehát alapvetően MSZP-Párbeszédes, jobbikos, momentumos, LMP-s, DK-s jelöltek mérik össze támogatottságukat, akik közül csak egy indul majd a 106 egyéni választókörzet valamelyikében.
Ezzel az előválasztás látszólag teljesíti a demokratikus alapelveket, viszont, ha az induláshoz szükséges feltételeket nézzük, már jóval árnyaltabb képet kapunk.
Erre pedig jó példa az, ami Veszprémben történt, történik és a főszereplője Katanics Sándor, a Demokratikus Koalíció helyi politikusa, önkormányzati képviselője, aki már évtizedek óta tevékenykedik a helyi közéletben, most mégis úgy látszik, felsőbb döntés értelmében kimaradhat ebből a megmérettetésből.
Még februárban jött a hír, hogy az akkor még csak körvonalazódó előválasztáson a DK nem Katanicsot, hanem egy közéletben ismeretlen helyi ügyvédet, Csonka Balázst indítja.
Akkor Katanics lemondott a pártban a helyi elnöki tisztségéről is, mondván, hogy egy olyan embert, akit ő sem ismer nem tudna jó szívvel a baloldali választóknak ajánlani. Ugyanakkor azt is közölte, hogy ő maga ettől függetlenül szintén elindulna az előválasztáson.
Május végén viszont nyilvánosságra kerültek azok a feltételek, amelyek szükségesek ahhoz, hogy valaki regisztrálhassa magát és elinduljon a képviselő-jelölt-jelöltségért.
Ezek között több adminisztratív jellegű feltétel szerepel, mint például az erkölcsi bizonyítvány, vagyonnyilatkozat, titoktartási nyilatkozat megléte, de jelen esetben az egyik legfontosabb, a frakcióhoz történő csatlakozás nyilatkozata, valamint a frakció viszontnyilatkozata a befogadásról.
Ez utóbbi azt jelenti, hogy a jelöltnek meg kell neveznie, hogy megválasztása esetén mely parlamenti frakcióhoz szeretne csatlakozni, ezzel együtt az adott párt elnökségének jóvá kell hagynia azt.
Katanics Sándor ez utóbbi esetében ütközhet akadályba, hiszen a DK országos vezetése Gyurcsány Ferenccel az élen már megnevezte az említett helyi ügyvédet veszprémi indulónak, így jelenleg, ha a DK nem indít két jelöltet, Katanicsnak nem lesz esélye elindulnia sem az előválasztáson, sem pártszínekben az országgyűlési választáson jövőre.
Megkérdeztük Katanics Sándort, hogy az előválasztás nyilvánosságra hozott feltételei után változott-e az álláspontja és lemondott-e az indulásról, illetve folytat-e a DK-val, vagy bármely más párttal tárgyalásokat a kialakult helyzetről.
A képviselő válaszában közölte: „Tárgyalást nem folytatok a DK-val, de miután megjelent az elovalasztas2021.hu oldalon az előválasztáson induláshoz szükséges feltételrendszer, hivatalos levélben fordultam a Demokratikus Koalíció pártelnökéhez (Gyurcsány Ferenchez, a szerk.) és rajta keresztül a párt elnökségéhez és kértem a befogadó nyilatkozatát a pártnak. Választ még nem kaptam.”
Hozzátette azt is, reméli, hogy a 6 ellenzéki párt lehetőséget biztosít arra, hogy részt vehessen az előválasztáson.
„Nem önjelöltként kérem ezt a lehetőséget, hanem számos eddigi támogatóm kérésére.”
Kíváncsiak voltunk arra is, hogy továbbra is fenntartja-e azt az álláspontját, miszerint, ha az ellenzéki összefogás kizárja az előválasztásról, akkor sem indul el független jelöltként az országgyűlési választáson, amelyre egyébként minden joga és lehetősége meglenne.
„Amennyiben nem kapom meg a befogadó nyilatkozatot, illetve nem járul hozzá a 6 összefogó ellenzéki párt az indulás lehetőségének a biztosításához, 2022 tavaszán természetesen nem fogok indulni az országgyűlési választáson. Ebben az esetben is igyekszem mindent megtenni annak érdekében, hogy az ellenzék közösen leválthassa a Fideszt. Meggyőződésem, hogy ez az ország érdeke.”
Az továbbra sem ismert minden részletében, hogy miért nem a logikusnak tűnő Katanics Sándor mellett döntött a DK országos vezetése, aki kellően ismert és beágyazott a helyi politikában, számos választáson mérettette már meg magát és a DK megalapítása óta hű Gyurcsányhoz
Mivel Katanics korábbi nyilatkozatában cáfolta, hogy személyes ellentét alakult volna ki közte és a DK budapesti vezetése között, az egyik logikus indok az lehet, hogy nem akarják veszélyeztetni Katanics erős helyi támogatottságával egy másik ellenzéki induló biztos előválasztási sikerét.
Az MSZP-Párbeszéd az LMP-vel kiegészülve péntekre ígérte jelöltjük megnevezését. Információink szerint ez nem más, mint Mesterházy Attila lesz.
Nyitókép: Katanics Sándor Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára társaságában még 2013-ban. (fotó: Katanics Sándor Facebook-oldala)