Felmérés
A Sokk a rovar Facebook-oldal korábban már elkészített egy poloskatérképet, ami megmutatta, hogy az országban hol és mennyire terjedt el a kártevő. A kísérlet annyira sikeresnek bizonyult, hogy az ország egyik legrégebbi rágcsáló- és rovarirtószergyártó, valamint kártevőirtó cége, a Bábolna Bio az oldal követői segítségével létrehozta az ország egér- és patkánytérképét is.
A kérdőívet 4000 ember töltötte ki és ez alapján sikerült létrehozni a statisztikát. A kutatás nem reprezentatív, csak egy hozzávetőleges képet ad a rágcsálóhelyzetről hazánkban. A felmérés alapján, nincs olyan vidéke az országnak, ahol ne lennének patkányok és egerek.
A válaszadók 61,4 százaléka mindkét rágcsálóval találkozott lakóhelyén, 24,8 százaléka csak egérrel, 13,8 százaléka csak patkánnyal. A felmérés szerint tavasszal és ősszel találkoznak több példánnyal az emberek és 1000 alatt voltak azok, akik meglehetősen sokkal találkoztak az év folyamán. Állításuk alapján a patkányok száma nőtt az előző évekhez képest, az egérállomány stagnál.
Az egértérkép és patkánytérkép három kategóriába sorolja a bejelentések számát: alacsony, közepes és magas. Érdekesnek bizonyul, hogy a Dunántúlon jelentősen kevesebb rágcsáló van, mint a Duna-Tisza közén vagy a Tiszántúlon. A Tisza vonalából érkezett a legtöbb bejelentés.
Veszprémi kártevők
Veszprém megye Győr-Moson-Sopron megyét követi a legkevesebb egérszámban. A tízezer lakosra vetített adat megyénknek 2,6, míg Győr-Moson-Sopronnak 0,74. A legmagasabb egérszámmal 8,0-cal Borsod-Abaúj-Zemplén rendelkezik. Eger, Gyöngyös, Szombathely, Pécs és Veszprém a legalacsonyabb egérpopulációjú nagyváros az országban. A legmagasabb észlelésszámú település: Sárbogárd, Gyomaendrőd és Kisújszállás.
A patkánytérkép alapján Veszprém jó helyen végzett Szombathely (0,52) és Dunakeszi (0,68) után a harmadik helyen. Ennél is jobb eredménnyel zárt Veszprém megye, ahol a megyék közül a legkevesebb patkánnyal találkozhatunk. A legtöbb patkánnyal rendelkező települések azonosak az egereknél említett három településsel. Első helyen Gyomaendrőd, második helyen Kisújszállás, harmadik helyen Sárbogárd végzett.
„A patkányok és egerek amellett, hogy közegészségügyi veszélyt jelentenek, akár komoly gazdasági károkat is tudnak okozni, így ellenük még akkor is folyamatosan védekezni kell, ha jelenlétük éppen nem látható, ezzel ugyanis elejét lehet venni az elterjedésüknek.” – hívta fel a figyelmet a megelőzés fontosságára Dr. Bajomi Dániel, a Bábolna Bio Kft. ügyvezetője. A szakember szerint az egyéni védekezés mellett egyes településeken szükség lenne folyamatos kártevőmentesítésre és így tartósan vissza lehet szorítani a patkányok és egerek jelenlétét.
Az új kártevőtérkép is készül, ami a kullancs populációt méri fel. A Sokk a rovar Facebook oldalán már elérhető a kérdőív.
Az interaktív rágcsálótérképet ezen a linken lehet elérni.