Több mint száz éve, 1908 óta őrzi a Zirci utat az az útszéli kereszt, amit annak idején az Amerikából hazatérő rátótiak állítottak. A 19. század végén, a 20. század elején tömegével vándoroltak ki a tengerentúlra Európa szinte minden vidékéről – Magyarországon is alig lehetett olyan falut, olyan családot találni, amely ne lett volna kénytelen elengedni valamely tagját a nagy kalandra.
A kivándorlók többsége nem tervezte, hogy az Egyesült Államokban telepedik le: legtöbben úgy számoltak, hogy a lehetőségek országában néhány év alatt meg tudnak keresni annyi pénzt, amivel aztán hazatérve megalapozhatják a boldogulásukat. Nehéz idők voltak ezek a kivándorlók és az otthon maradottak számára is: akik elmentek, idegen földön, a családjuktól és hazájuktól távol voltak kénytelenek érvényesülni, míg idehaza gyakran a családfőt kellett nélkülözni a családi gazdaságokból.
A szűkös esztendők azonban nem tartottak örökké. Ahogy arra Brányi Mária alpolgármester a felújított kereszt szerdai felavatásakor rámutatott: a világot látott rátótiakat hazahúzta a szíve, hazatérve pedig a nehéz körülmények között megkeresett pénzükből arra is fordítottak, hogy közösen – összesen 94-en adakoztak – egy útmenti keresztet állítsanak, kifejezve hálájukat Istennek azért, hogy biztonságban hazatérhettek a hosszú útról. Brányi megjegyezte: manapság is sokan döntenek úgy, hogy az ország határain kívül keresik a boldogulásukat, őseikkel ellentétben azonban sajnos gyakran nem gondolkoznak a hazatérésen.
A több mint százéves kereszt felújítására a Gyulafirátóti Német Nemzetiségi Kulturális Egyesület nyert támogatást egy kormányzati pályázaton. A rekonstrukcióban helyi szakemberek vettek részt. A szerdai ünnepségen Tóth András Sándor atya szentelte fel a keresztet, a rátóti német egyesület tagjai pedig verssel és énekkel idézték meg őseik kultúráját.