Több kulturális intézmény és művész részvételével indították útnak pénteken azt a projektet, ami a Cholnokyak történetét és munkásságát hivatott minél szélesebb körben bemutatni, felkelteni minden korosztály érdeklődését a téma iránt. Ennek érdekében széles műfaji spektrumot készülnek bevetni a tanulmánykötettől a képregényig.
A család fontos szereplője és alakítója volt Veszprém történetének, tagjai magas szintű tudományos és művészeti tevékenységet folytattak. A projekt központjában a család négy legismertebb figurája: Cholnoky Jenő földrajztudós, Csolnoky Ferenc orvos, Cholnoky László és Cholnoky Viktor írók állnak majd, és az ő személyeiken keresztül pillanthatunk be a család többi tagjának életébe.
– A ma élők fontos feladata, hogy életben tartsák az előttünk járók és minket formálók hagyatékát – emelte ki pénteken, a Laczkó Dezső Múzeumban megrendezett projektindító találkozón Porga Gyula polgármester. – Veszprém ma más város lenne, ha a Cholnoky család nem itt él és dolgozik, nekünk, a mai közösségnek pedig feladatunk, hogy a tőlük kapott értékeket ápoljuk, erősítsük és megmutassuk a világnak.
– A mi nemzedékünk még úgy tanulta, hogy a történelmet a szükségszerűségek, és nem a személyiségek formálták. A Cholnoky család ezzel szemben azt bizonyította, hogy az egyéniségek hatással vannak a környezetük alakulására – fűzött rá a polgármester gondolataira dr. Navracsics Tibor, az Európa Kulturális Fővárosa program megvalósulásáért felelős kormánybiztos, aki szintén hangsúlyozta, hogy a jelenkornak ápolnia kell a ránk hagyott, nemcsak tárgyakban, hanem kulturális teljesítményekben is megjelenő örökséget.
A Cholnoky-projektben elsőként egy a család történetét bemutató kötet jelent meg, ami Rybár Olivér kutatásain alapul. A későbbiekben Cholnoky-különszámot fog megjelentetni az Ex Symposion folyóirat; a Veszprém Megyei Honismereti Egyesület albumokat ad ki, tematikus sétákat szervez; interaktív virtuális családtörténeti gyűjteményt hoz létre, amit az Eötvös Károly Megyei Könyvtár kezel majd. A középiskolásokat és egyetemistákat Csapella Olivér képregényével szólítanák meg – a szerző a közelmúltban már készített egy hasonló munkát, amelyben a Nyugatosokra fókuszált. A projekt egyik fénypontja az a színházi előadás lesz, ami a Pannon Várszínház és Egressy Zoltán együttműködéséből születik meg, és amit 2023-ban láthat majd a közönség.