Bármilyen tanulási folyamatot akkor tudunk hatékonyabbá tenni, ha azt szórakoztatóvá tesszük az emberek számára. A felelős állattartásról még bőven van mit tanulni, ezért is szervezett ismét egy kutyás családi napot a Balatoni Élménypark szeptember utolsó hétvégéjére.
A látogatókat – akik napijegyük megváltásával és helyszíni adományaikkal az Ultimátum Állatvédelmi Alapítványt támogatták – a park játékain túl kutyás ügyességi verseny várta, a gazdák állatvédelmi kvízzel bizonyíthatták tudásukat, melyekért cserébe egy-egy értékes nyereményben is részesülhettek, valamint kötetlen beszélgetésen vehettek részt Ovádi Péter országgyűlési képviselővel, a Nemzeti Állatvédelmi Program megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztossal.
A beszélgetésből kiderült, bár az elmúlt egy évben a kormány komoly előrelépéseket tett az állatvédelem érdekében, Ovádi Péter szerint még hosszú út áll előttünk, a legnagyobb kihívást pedig a kóbor állatállomány magas száma jelenti. Annak érdekében, hogy ez ne így legyen, a kormány az elmúlt időszakban több intézkedést is elindított.
Szeptemberben indult el a gazdijogsi.hu portál azzal a céllal, hogy végigvezesse a leendő, és a már gyakorló, de még tudásra szoruló gazdikat a felelős állattartás szabályain, például hogy mit kell szem előtt tartani, amikor kutyát választunk magunknak, milyen költségekre számíthatunk, milyen egészségügyi problémák merülhetnek fel vagy éppen hogyan nevelhetjük meg ebünket. Az e-learning tananyagokon túl öt alkalommal jelenléti képzést is kínálnak az oldalon, ahol egyhetes szemináriumokon tanulhat 500 fő – a miniszteri biztos elmondása szerint nagy örömükre ezeken a képzéseken már az összes hely betelt.
Az állatvédelem fontos pillérét jelenti az ivartalanítást, amely a leghatékonyabb módja a kóbor állatállomány csökkentésének. Ezt megkönnyebbítendő hirdették meg a tavasszal a Magyar Falu Program keretében az ivartalanítási programot önkormányzatok számára, a közel félmilliárdos pályázati keretösszegre pedig összesen 479 település adott be sikeres pályázatot.
A miniszteri biztos emellett kitért a civil szervezetekkel való együttműködésre, hangsúlyozva a hatékonyabb feladatmegosztás és a támogatások fontosságát, hiszen az állatvédelem oroszlánrészét ezek a szervezetek végzik. De nagyon fontos lenne az ebrendészeti telepek felülvizsgálata, jelenleg ugyanis nagyon sokszor jelent problémát, hogy nincs köztük és az önkormányzatok között megfelelő kapcsolattartás, és a gazdák nehezen érik el őket, ha például elveszett állatukról érdeklődnének.
A tervek szerint az ezzel kapcsolatos teendőket már tartalmazni fogja a Nemzeti Állatvédelmi Tanács, az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központja és Továbbképzési Csoportja és a főállatorvos kutatásait, valamint a civilek és szakmai szervezetek javaslatait is szem előtt tartó új állatvédelmi törvény és kormányrendelet, mely többek között arra is kitérne, hogy a mostani 15 napos altatási határidőt kitolja az ebrendészeti telepeken.
„Mindezek az intézkedések az első lépcsőt jelentik – hangsúlyozta Ovádi Péter – a legfontosabb azonban a szemléletformálás, melyhez az ilyen találkozók is hozzájárulnak.”