Jó pár évvel ezelőtt Ausztráliában néhány fiatal fiú azon nosztalgiázott, hogy az 1970-es években mennyire más volt még a férfidivat a nagy bajusszal az élen. A nosztalgiának végül az lett vége, hogy ők is megnövesztették arcszőrzetüket. Ez a kezdeményezésük aztán táptalajra talált az egészségügy területén, aminek következtében hamar világszintű prevenció jelképe lett a november hónapban meghagyott borosta a férfiak körében. Állítólag ez a Movember története, amely lényegében a prosztata- és hererák megelőzéséért vívott harc jelképe lett szerte a világon. Az ellen a betegség ellen, ami csak Magyarországon évente 4000 férfit érint, 100 ezer betegre levetítve pedig 300 esetben végződik halállal.
Ez az arány is azt mutatja, hogy az effajta megbetegedések jó arányban gyógyíthatóak, ha időben megtörténik a diagnosztizálásuk.
A Movember lényege pedig pont ez, hogy legalább a középkorú férfiak rendszeresen járjanak el urológiai vizsgálatokra, akkor is, ha nincs különösebb tünetük.
A veszprémi Vanderlich Egészségcentrum egyébként már hosszú évek minden év novemberében a kezdeményezés mellé áll, nincs ez másképp idén sem. A Movembert beharangozó sajtótájékoztatón részt vett Porga Gyula, Veszprém polgármestere is, aki elmondta, a Covid másfél éve alatt mindenkiben felértékelődött az egészség fontossága a mindennapokban és ez az időszak rávilágított arra is, hogy a prevencióban mekkora szerepe is van a civil és szakmai egészségügyi szerveknek is.
Hozzátette, az önkormányzat több fronton is támogatja az effajta kezdeményezéseket, legutóbb például a Fagyöngy Egyesület által a mellrák megelőzésért szervezett séta felkarolásával és ezt a támogató hozzáállást a jövőben is ugyanígy folytatni fogják.
A veszprémi Movember felkarolója, a Vanderlich Egészségcentrum vezetője Vándorfi Győző, aki a sajtótájékoztatón két urológus kollégáját, dr. Szikszai Adélt és dr. Tóth Péter is bemutatta, akik további hasznos információkkal szolgáltak ezekről a betegségekről és a megelőzésükről.
Dr. Szikszai Adél az egyik legégetőbb problémára hívta fel a figyelmet, miszerint a férfiak sokkal kevésbé egészségcentrikusak, mint a nők, a rutinvizsgálatokra is sokszor csak párjuk unszolására mennek el. Ez az arány pedig a Covid-járvány idején még inkább romlott, az elmúlt évben 25%-kal csökkent a szűrővizsgálaton való részvétel országosan. Pedig, mint ahogy a doktornő is hangsúlyozta, a gyors felismeréssel jól gyógyíthatóak ezek a betegségek.
Olyannyira, hogy a hererákos megbetegedésből közel 100%-os arányban is ki lehetne gyógyulni, ha kellő időben elkezdik a kezeléseket. Ezt már dr. Tóth Péter mondta, aki hozzátette, Veszprémben az országos átlaghoz képest azért vannak biztató jelek és több férfi megy el ilyen vizsgálatokra, mint az országos átlag.
Végül Vándorfi Győző emelte ki, hogy 45 éves kor felett érdemes évente járni ezekre a szűrővizsgálatokra, hiszen a macsóság része lehetne ugyanúgy az egészség megőrzése is.