Tizennyolc éve ünnepeljük a Magyar Tudományos Akadémia felhívására a magyar tudomány ünnepét, amelyhez minden évben egy központi gondolat is társul. Idén ez a mottó a következőképpen hangzik: „A tudomány iránytű az élhető jövőhöz.”
A tudomány az idők során egyébként sokáig az egyetemes kultúra része volt, az emberi szellem legnagyszerűbb alkotásainak egyike. A pusztán megfigyeléssel és gondolkodással ma is érvényes természeti törvényeket felismerő bölcsek vagy a középkor gondolkodó még magáért a felfedezés öröméért, a hasznosítás reménye és szándéka nélkül kutattak. Ekkor még az emberi társadalom, a jólét növekedését nem is közvetlenül a tudomány eredményei, hanem a gondolkodás vívmányai hozták elő – idézte fel köszöntőjében dr. Gelencsér András rektor.
A 20. század elérkeztével azonban a tudományt a profitnövelés szolgálatába állítottuk, amivel a tudomány akaratán kívül hozzájárult az ember és természet közötti egyensúly megbomlásához. Közben pedig az emberi természetünkből fakadó gyűjtögető szellem létrehozta a homo shopienst, amely a Föld kizsákmányolását eredményezte. Most pedig a globális növekedés okozta problémákat új technológiai eszközökkel próbáljuk megoldani, miközben mindez csak kutyaharapást szőrivel megoldás – figyelmeztetett a rektor.
Kollár László akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára szerint éppen ezért a tudomány ünnepe a látás és a felelősség ünnepe: a tudósoknak jól kell látniuk és láthatóvá kell tenniük az eredményeiket a civilek körében is.
Mint mondta, Veszprémben ugyanakkor a tudomány ünnepe a megbecsülés ünnepe is. Ennek szellemében adták át idén is a Polinszky-díjat, melyet idén dr. Berzsenyi Miklós, a Controlsoft ügyvezetője vehetett át Brányi Mária alpolgármestertől.
Dr. Berzsenyi Miklós a Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett okleveles mérnök informatikus diplomát. Tanulmányokat folytatott az Egyesült Államokban, ahol találkozhatott a kor legfejlettebb technológiájával és megtanulhatta a csapatban történő munka mesterfogásait. Bár a világot is megjárta, hazatért szülővárosába, ahol az édesapja és mérnöktársai által alapított Controlsoft Automatika Kft-ben kezdett el dolgozni szoftverfejlesztőként, idővel édesapjával együtt társügyvezetőként, jelenleg pedig ügyvezetőként tevékenykedik.
Vezetése alatt cégével sikerült olyan szoftvereket fejleszteniük, amelyek mind a hazai, mind a nemzetközi piacon megállják a helyüket: jelenleg Magyarországon minden második ember, napi 24 órában kapcsolatban van olyan üzemirányító rendszerrel, amit a Controlsoft Kft. épített ki vízellátás, szennyvízelvezetés területén. Az általuk kiépített automata generátorokból álló jégkármérséklő rendszer amellett, hogy tíz milliárd forintokkal csökkenti a mezőgazdasági jégkárt, valamennyiünk ingatlanja, autója, veteményese fölé védőernyőt tart. Továbbá az általuk fejlesztett célgépek százmilliárd forint értékű áru gyors, hatékony csomagolását, szortírozását teszik lehetővé, hogy mielőbb eljussanak a vevőkhöz Európa szerte.
Dr. Berzsenyi Miklós a fejlesztésekben és a kőkemény munkában hisz, aki nagy munkabírással és jó kudarctűrő képességgel rendelkezik, melyet saját bevallása szerint édesapjától tanult.
A díjazottal korábban mi is interjúztunk az Ecoport magazinban, melyet itt olvashat.
A Polinszky-díj átadása mellett Oktatói Szolgálati Emlékérem kitüntetést vehetett át Chován Tibor, az MTA Veszprémi Akadémiai Bizottsága által adományozott Év Kutatója Díjakat Böcskei Renáta Marietta, Nagy Roland, Somogyvári Lajos kapta, a Méray László Díjat Dr. Fodor Attila egyetemi docens, a TDK Oktatói Díjat Dr. Kristóf Tamás egyetemi docens, a Pannonia Award Díjat pedig Frantisek Foret professzor. A rendezvényen továbbá átadták a habilitációs és doktori okleveleket is.