Az MFTK Társadalomtudományi Intézet által szervezett szakmai konferencián a társadalom-, a természet- és a gazdaságtudomány elismert kutatói a legfrissebb tudományos eredmények fényében vizsgálták az éghajlatváltozás társadalomtudományi aspektusait.
A konferencia megnyitóján felszólalt Gelencsér András, az egyetem rektora, Navracsics Tibor, a Pannon Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke, Navracsics Judit, az MFTK dékánja, András Ferenc, a Társadalomtudományi Intézet igazgatója, valamint Szalay Tímea, a Csalán Környezet- és Természetvédő Egyesület elnöke.
Gelencsér András, a Nemzeti Labor program szakmai vezetője természettudósként hívta fel a figyelmet a társadalomtudományok jelentőségére. Nyitóbeszédében örömét fejezte ki, hogy az egy éve indult program ilyen rövid időn belül országos jelentőségű, multidiszciplináris szakmai konferenciával jelentkezhetett.
Navracsics Tibor egy aktuális párhuzammal utalt a veszprémi konferencia időszerűségére, hiszen ez időben Glasgowban a világ döntéshozói tanácskoznak ugyanerről a témáról.
Navracsics Judit szerint a klímahelyzet új kihívások elé állítja a társadalmat.
Olyan kulcsfontosságú területek kapnak még nagyobb hangsúlyt a társadalomtudományok közül, mint a kommunikáció- és médiatudomány, a politológia, valamint a pedagógia, a nevelés-, és a nyelvtudomány szerepe is nő.
A környezettudatosságra való törekvésben, a változtatni akarás fontosságában egyaránt jelentős szerepe van a médiának és az iskoláknak, az ő feladatuk felhívni a figyelmet a megváltozott körülményekre, cselekvésre buzdítani az embereket.
András Ferenc a rendezvény fő szervezője hangsúlyozta: „A Nemzeti Labor multidiszciplináris kutatásában Karunk alprojektje az éghajlatváltozás társadalmi aspektusaira összpontosít. A természeti folyamatok és jelenségek ugyanis az emberi létre gyakorolt hatásuk alapján kapják meg súlyukat. A „Mit tehetünk a kialakult helyzetben?” kérdés válaszát keresve a természet és a társadalom objektív tényezőit egyaránt számításba kell venni.”
A megnyitó ceremónia zárásaként a Pannon Egyetem együttműködési megállapodást írt alá a Csalán Környezet- és Természetvédő Egyesülettel. Együttműködésük, közös munkájuk ugyan már régre nyúlik vissza, most megerősítve a szövetséget hivatalosan is megszületett a megállapodás.
Az egésznapos rendezvényen az előadók számos, egymástól alapjaiban eltérő irányból közelítették az éghajlatváltozás problémakörét. Hallhattunk arról, mit tehet a társadalom, mit tehetnek a döntéshozók a bolygó megmentéséért, és különösen arról, vajon még időben tesszük-e fel ezeket a kérdéseket.