Nem teljesen egyértelmű, hogy Erdélyben 1837-ben, vagy az 1838-as földrengés alkalmával zúdult le az a hatalmas sár- és sziklatörmelék volt-e, ami elzárta a Cohárd-patak, a Likas-patak, a Vereskő-patak, a Lóhavas-patak és a Juh-patak folyását, melyek így hamar egy tóvá duzzadtak.
A lényegesebb az, hogy az elöntött területen álló fák a tó befagyásakor letörtek és az így keletkezett „nyársak” a tó vízszintjének váltakozásakor előkerülnek a felszínre és félelmetes nyárs-erdőt mutatnak a partról, innen ered az erdélyi Gyilkos-tó elnevezése is.
A bakonyi Gyilkos-tó kísértetiesen hasonlít erdélyi társához, ezzel szemben teljesen máshogyan alakult ki és a valóságban létezik egy másik neve is: Hubertlaki-tó, melyet a szomszédos faluról kapott.
A mi gyilkos-tavunk története az 1900-as évekre nyúlik vissza, amikor Eszterházy gróf vadászházához közel felduzzasztottak egy patakot. Vaditatónak készült eredetileg. A természet itt is elvégezte a munkáját, így az erdélyihez hasonló, száraz faágak meredeznek ki az erdő közepén található vízből. A tóban rengeteg ebihal, kishal és gőték is megtelepedtek, aszály idején a szintje nagyban lecsökken, így a tó hátsó része száraz területté válik.
Az eredeti vadászház sajnos leégett, ennek helyére az erdészet egy kulcsos házat épített, ami ma is megtalálható, nem messze a tótól. A tó innen könnyen elérhető, de az erdőbe behajtani csak engedéllyel lehet, ráadásul a gyengék fegyvere lenne autóval odamenni, így mi még mindig a Bakonybél után (Pápa felé) kialakított parkoló igénybevételét és az onnan felvezető néhol murvás, néhol csak kijárt gyalogutat ajánljuk.
A tavat körbe is járhatjuk a mára kijárt ösvényen és a közelben kialakított padoknál egy jó ebéd elfogyasztása megfizethetetlen.
Innen észak-keletre indulva egy jelölt ösvény megy körbe a tótól tisztes távolságra, ami egy plusz másfél-két órás sétát ad. Nyáron és ősszel feledhetetlen fényekkel, színekkel és illatokkal.
A kisebb túra is másfél-két óra, de a számos természeti látnivaló és az erdő magával ragadó hangulata miatt általában ennél is több. A túrázók még babakocsival is fel szoktak menni az Odvaskő panzió parkolójától, így bátran ajánljuk mindenkinek ezt a kis túrát.
Szerző és a fotók készítője Jassek Balázs, akitől a STÉG blogon további képeket és érdeksségetek találnak.