A Pannon Egyetem és konzorciumi partnerei több mint 4,7 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyertek el körforgásos gazdasági alapokon nyugvó fenntarthatósági kompetenciaközpont létrehozására a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivataltól. Ennek keretében szereztek be egy a hulladékok optikai válogatására alkalmas berendezést.
– Az lenne a jó, ha nem kellene ezt az eszközt bemutatni, nem lenne rá szükség, mert úgy élnénk, hogy nem keletkezne hulladék – vázolta a távlati célt dr. Gelencsér András rektor. Elmondta: amíg ezt az ideális állapotot nem érjük el, addig az a fontos, hogy a hulladékot minél nagyobb arányban hasznosítsuk. Márpedig a hulladék olyan nagyságrendben képződik, hogy a válogatás folyamatát mindenképpen automatizálni kell, hogy esélyünk legyen ezzel az áradattal megbirkózni.
– Elkezdtük egy olyan optikai megoldáson, képfelismerő szoftveren alapuló berendezés előállítását és gyártását, amivel a jelenleg működő hulladékválogatók kihasználtságát és eredményességét javítani tudjuk, ennek prototípusát építjük az egyetemen – magyarázta dr. Kurdi Róbert egyetemi docens. – A berendezés egyaránt használható szelektív és vegyes hulladék válogatására is.
A gép a szállítószalagon érkező hulladékot kamerarendszerrel figyeli, a fényvisszaverődések alapján válogatja a különböző hulladéktípusokat, akár szín alapján is képes szelektálni, ami azért fontos, mert a különböző színű anyagokban különböző adalékok vannak, amik a további felhasználás során jelentőséggel bírnak.
Dr. Navracsics Tibor, a Pannon Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke az oktatás területén zajló, egyre élesebb nemzetközi versenyről beszélt, amelyben a Pannon Egyetem az élvonalba kíván tartozni. A fenntarthatósággal kapcsolatos innováció és tudományos kutatások az egyetem fő profiljához tartozik, így ez a projekt az egyetem jövőjét is megalapozza.
Ehhez a gondolatmenethez csatlakozott dr. Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke, aki megjegyezte: a Pannon Egyetem felrajzolta a saját útját a jövőbe, megfogalmazta a célját: ő szeretne a körforgásos gazdaság első számú magyarországi, közép-európai egyeteme lenni.
Ovádi Péter parlamenti képviselő arról beszélt, hogy a Pannon Egyetem olyan gazdasági növekedést biztosító tudásbázist jelent, ami vállalkozásokat vonz a térségbe.