Az Állatvédelmi Kódexet az Állatorvosi Egyetem kezdeményezésére tizenöt szervezet összefogásával hozták létre. Az Állatvédelmi Kódex egy olyan etikai szándéknyilatkozat, formálódó közösség, amelyhez minden állatokkal foglalkozó, vagy azokról kommunikáló szervezet csatlakozhat, amennyiben szívén viseli az állatok jóllétét, és érdekükben tenni is kész.
A kódexhez Veszprém önkormányzata és több intézmény, civil szervezet is csatlakozott. A szerdai ünnepélyes aláírás alkalmával Ovádi Péter állatvédelemért felelős miniszteri biztos elmondta: amikor országgyűlési képviselővé választották, programjának fontos eleme volt, hogy a Veszprémben működő, állatvédelemmel foglalkozó civil szervezetek helyzetén javítson, és örömmel tapasztalta, hogy ebben a munkában nyitott partnerekre talált. A Veszprémben meghonosított szemléletet aztán az országos munkában is igyekezett meghonosítani – ennek eredményeként a közelmúltban a parlament egyhangúlag elfogadta az új állatvédelmi törvényt, megalapozva ezzel, hogy Magyarország Európa élmezőnyébe tartozhasson az állatvédelem terén.
Vetter Szilvia, az Állatorvosi Egyetem Állatvédelmi Jogi, Elemző- és Módszertani Központjának vezetője a kódexről azt mondta: a magyarországi felelős állattartók egyre erősebb közösséget alkotnak, a kódex révén pedig azok a szervezetek állhatnak az ügy mellé, akik a törvényileg előírt minimumnál többet szeretnének tenni az állatvédelemért.
Porga Gyula polgármester kijelentette: Veszprém célja, hogy Európa húsz legélhetőbb városa közé tartozzon, márpedig nem élhető közösség az, ahol az állatok nem kapják meg a kellő figyelmet. Hozzátette: büszkeség, hogy a városok közül Veszprém elsőként csatlakozhat a kódexhez. Emellett hangsúlyozta a különböző szektorok: az önkormányzati–állami, a civil, a gazdasági és a tudományos szférák együttműködésének fontosságát is.
Takács Szabolcs kormánymegbízott arról beszélt, a szemléletformálás az állatokkal foglalkozó szakemberek, így a hatósági állatorvosok esetében is fontos, amire a kormányhivatal nagy figyelmet fordít.
Török László, a Veszprémi Állatkert igazgatója megjegyezte: egy modern állatkert az állatvédelem terén is fontos feladatokkal rendelkezik. Ők mentenek például sérült vadállatokat, amiket aztán – mikor kellően megerősödtek – újra szabadon engednek. De gyakran kerülnek hozzájuk megunt egzotikus házikedvencek is, ékszerteknősből több száz vendégeskedett már a veszprémi zoo-ban. Emellett a szemléletformálásban is oroszlánrészt vállalnak az olyan rendezvényekkel, mint az állatok világnapja, a nyári táborok, a madarak-fák napja vagy az állatok karácsonya.