A kommunizmus áldozatainak emléknapján tartottak koszorúzást péntek délelőtt a Veszprémi Törvényszék udvarán.
A kommunista diktatúra időszakában a Várbörtönben raboskodó és az ott kivégzett politikai elítélteknek emléket állító táblánál elsőként a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezete nevében Pintér Kornél köszöntötte a megemlékezőket, majd dr. Némethné dr. Szent-Gály Edit, a Veszprémi Törvényszék elnöke szólt a megemlékezőkhöz. Mint mondta, a fél évszázaddal korábbi események a magyar igazságszolgáltatás szégyenteljes, sötét korszakának tekinthető, és most, a 21. század bíróságának feladata, hogy szembe nézzen a múlttal, megadja a tiszteletet, és fejet hajtson az igazságtalanul elitéltek emléke előtt.
Dr. Kahler Frigyes jogtörténész, egyetemi docens emlékező beszédében azt részletezte, hogy a kommunista diktatúra miként alapozott gyűlöletre, osztályharcra, terrorra, és hogyan gyilkolt,- és nyomorított meg, fosztotta ki, valamint kötötte szellemi gúzsba az embereket. A terror mellett a hazugság és a megtévesztés volt a kommunizmus másik fegyvere -mondta.
Felidézte, az újabb kutatások szerint a Szovjetunióban 20 millió emberéletet követelt a kommunizmus, mely tulajdonképpen Nyikolaj Alekszandrovics Bergyajev filozófus szavaival élve egy türelmetlen vallásnak is tekinthető, hisz minden gondolatot, amely oppozíciót tartalmaz, megsemmisítendőnek tart. Magyarország is megtapasztalta ámokfutását, a világ pedig 1956 fénycsóvájában értesülhetett arról, miről is szól.
Kahler szerint kimondhatjuk, a kommunizmus egyenlő: 100 millió halott és mérhetetlen szenvedés. Gyakorlata megbukott, ám vírusa nem pusztult el, csak mutálódott: a napjainkban zajló küzdelem megmutatja az egykor volt bolsevikok és belőlük származó kultúrbolsevikok gyakorlatának valódi arcát, amely valójában a halál kultúrája, és a legtöbben globalizmusnak vagy neoliberalizmusnak nevezik.
-Meg kell ismerkednünk a barna pogányság, és a nácizmus után a szivárványpogányság fogalmával is, és tisztában kell lennünk vele, hogy milyen veszélyt rejt ránk és a hazánkra nézve. Céljaik ugyanazok, mint az internacionalista kommunizmusé voltak: a nemzetállamok felszámolása, a hit kiírtása, a család felszámolása és szétverése, a társadalom atomizálása és konzumidióta tömeggé való gyúrása- mondta. Úgy látja, mindez létünket fenyegeti és le kell ezt lepleznünk, és fel kell venni ellene a küzdelmet, hogy később ne kelljen újabb emléktáblákat állítani az áldozatoknak.
Az eseményen Udvardy György veszprémi érsek mondott imát, majd elhelyezték az emlékezés koszorúit, többek között Porga Gyula polgármester is.