Április 3-án Magyarország választott: a honi választópolgárok egyöntetű akarata alapján a Fidesz-KDNP sorozatban negyedik ciklusát kezdheti meg, ráadásul kétharmados többségben. Még az alapvetően jobboldali beállítottságú politikai elemző intézetek sem jósoltak akkora többséget, mint amekkora végül megszületett: a választók továbbra is bíznak a Fideszben.
Mandátumok:
(135) Fidesz-KDNP
(56) Egységben Magyarországért
(7) Mi Hazánk
(1) Magyarországi Németek Országos Önkormányzata
Az elsöprő sikerre számos magyarázat született már és még biztos, hogy fog is. Az viszont tényszerű, hogy a Fidesz-KDNP az elmúlt időszakban több, történelmi szinten is páratlan nehézséget tudott jól kezelni. A migrációt megfékezték, a COVID időszakában nem maradtak el a támogatások, és ami talán a legfontosabb, megőrizték Magyarországon a békét a szomszédságban zajló ukrán-orosz háború ellenére is.
Mit tett volna az ellenzék, ha esetleg megnyeri választást? A kérdésre valódi választ nehéz lenne adni, de azt tudjuk, mit tett akkor, amikor nyilvánvaló lett számára, hogy kiütéses vereséget szenvedett. A baloldalon nem példa nélküli módon találni kellett egy bűnbakot, aki ebben az esetben az összefogás miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter lett, akire egyébként a pártok és velük együtt a megvezetett választóik nemrég még messiásként tekintettek.
Jakab Péter, a Jobbik elnöke – aki egyébként pártja szétverésével lehetőséget adott a Mi Hazánknak is parlamentbe való bekerülésre – az eredmények kihirdetését követően úgy fogalmazott, Márki-Zay volt az, aki megbuktatta az összefogást, tehát ő maga nem vállalta a felelősséget a vereségért. Ahogy az a Gyurcsány Ferenc sem, aki a közös jelölt nevét sem volt hajlandó megemlíteni bukási beszédében.
„Erőtlent meg gyávát nem bíznak meg, hogy vezessen bármit, különösképpen nem a hazát. Kapitány nem attól lesz valaki, hogy megválasztják, kapitány attól lesz valaki, hogy biztonságos úton biztonságos kikötő felé vezeti a hajót. Aki a hajót viharba vezeti, nem éri el a kikötőt. Hiába állt ott a kormánynál, azt fogják gondolni, hogy nem ő a legjobb kapitány, és azt hiszem, hogy igazuk van” – fogalmazott a DK elnöke, aki hangsúlyozta, a hajónak így is tovább kell haladnia a cél felé.
Nagyon úgy fest azonban, hogy az egykori miniszterelnök elérte a célját: a terv sikerült, a Demokratikus Koalíció lett a „legnagyobb” ellenzéki párt. A színdarab neve: megélhetési politizálás.
Csakhogy a baloldali érzelmű szavazóknak nem erre az előadásra adták el a jegyeket. A plakátokon forradalmi, kormányváltó hangulatról beszéltek, amit ők közösen, a történelmi összefogásukkal rendeznek meg. Éppen ezért érthető a csalódottság a Facebook-buborékban élő balolosok körében, hiszen – nem túlzás kimondani – átverték őket a sajátjaik. Ráadásul a színdarab főszereplőjének és rajongótáborának még csak azt sem adták meg, hogy méltósággal bukjon el, ezzel szemben megszégyenülve, azon „támogatói” nélkül kellett a pódiumra állnia, akik 24 órával korábban még buzgó hévvel hirdették az ő messiás mivoltját.
Persze, hogy nem erre számítottak az ellenzéki érzelmű emberek. Így pedig az sem meglepő, hogy néhányan már elindították Budapestnek, a balliberális fellegvárnak a városállammá való átalakítását, kiszakítva területileg is a „bunkó, tudatlan és megvezetett vidéki Magyarországból” – ahogy ők fogalmaznak minden realitást nélkülöző Facebook-kommentek ezreiben.
Közben ezen a vidéki Magyarországon, azon belül is Veszprémben Ovádi Péter utcahosszal előzte meg ellenfelét. A fideszes képviselő, amikor biztossá vált győzelme és először szólalt meg a kamerák előtt, a családjának, a csapatának, a támogató polgármestereknek és a helyi közösségnek köszönte meg a bizalmat és a közös munka közös eredményének titulálta a vasárnap estét. Nem hangzott el tőle egyszer sem, hogy kizárólag az „én egyéni sikerem a választási győzelem”.
De, hogy a másik oldalt is megnézzük, Csonka Balázs, az ellenzéki összefogás alulmaradt jelöltje szintén vasárnap este röviden elismerte a vereségét és gratulált ellenfelének, Ovádi Péternek. Megtette azt, amire Márki-Zay és egy országos ellenzéki politikus sem volt képes.
Így működik ez és így értelmezik a politikát az „elmaradott” vidéken.
Nyitókép: Választási plakátokat dobnak kukába az Egységben Magyarországért eredményváró rendezvényén, a Városligeti Műjégpályán az országgyűlési választás és gyermekvédelmi népszavazás napján, 2022. április 3-án. MTI/Illyés Tibor