A Diákszemmel az Ember Tragédiája című, hagyományteremtési szándékkal megalkotott programban 14 iskola vesz részt, mindegyik diákjai egy-egy színt ad elő Madách Imre művéből. Javasolt példány segítségével, maximált időtartamban, maguk által alkotott díszlet- és jelmezjelzések igénybevételével, és a társulat tagjainak segítségével zajlik majd az előadás, 2011. január 22-én.
A munka örömén túl, természetesen díjazás is jár a legtehetségesebb csoportnak. A zsűri döntése által legjobbnak ítélt iskola fiataljai nagy kedvezménnyel vásárolhatják meg a színház következő évi bérletét. Mindemellett nem csak a jelenetek, de az egyéni teljesítmények is díjazhatók lesznek.
Oberfrank Pál, a Petőfi Színház igazgatója szerint rendkívül fontos, hogy a diákok az igazi, komoly műveket is megismerjék, és esetleg megkedveljék. - Úgy véltük, érdekes és hasznos is lehet az, ha a diákok maguk valósítják meg a darabot. Így jobban megismerik a színház szakmai oldalát, ráadásul nekünk is támpontot ad, mire és hogyan kíváncsiak. Értesültem róla, hogy többen is szerettek volna kissé módosítani az anyagon, kissé átírni, átértelmezni a szöveget. Most azonban azt szeretnénk kérni, hogy ne változtassunk rajta, így érthetjük meg Madách sokrétű történelmi-filozófiai látásmódját. Természetesen, ha valakinek valamilyen eredeti ötlete, extra gondolata van, azt később megvalósíthatjuk.
Eperjes Károly művészeti tanácsadó hozzátette, már Bujtor Istvánnal is gondolkodtak az ötlet megvalósításán. – A mai világban a gyerekek elszoktak a komolyabb szövegek értelmezésétől. Másfelől olyan haszna is lenne a dolognak, hogy lássák, a színházi munka nem csak annyi, hogy magam mutogatom esténként a tévében. Mi nem vagyunk celebek. Már most rájöhetnek arra, hogy valamit jól csinálni az komoly munka, ezt a későbbi éveikben is hasznosíthatják. Az átírást én sem javasolnám, ám ha valaki Karinthy szintű változatot tud kreálni, azt is szívesen bemutatjuk. A cél azonban az, hogy a fiatalok megtanuljanak hozzányúlni egy komoly műhöz.
Oberfrank Pál és Eperjes Károly
A tájékoztató végén kisorsolták, hogy az Ember Tragédiájának melyik jelenetét, melyik iskola tanulói viszik színre. Az eredmények:
1. szín: a Kozmutza Flóra Speciális Készségfejlesztő Iskola
2. szín: Közgazdasági Szakközépiskola
3. szín: Dohnányi Ernő Zeneművészeti Szakközépiskola
4. szín: Ipari Szakközépiskola
5. szín: Vetési Albert Gimnázium
6. szín: Táncsics Mihály Szakközépiskola
7. szín: Padányi Bíró Márton Római Katolikus Iskola
8. szín: Türr István Gimnázium, Pápa
9. szín: Lovassy László Gimnázium
10. szín: Medgyaszay István Szakképzős Iskola, Gimnázium
11. szín: Petőfi Sándor Gimnázium, Pápa
12. szín: Lóczy Lajos Gimnázium, Balatonfüred
13. szín: Magyar-Angol Kéttannyelvű Gimnázium, Balatonalmádi
14. szín: Séf Szakképző Iskola
15. szín: Ipari Szakközépiskola