A hegesztőlaboratórium hivatalos átadó ünnepségét hétfő délelőtt tartották, ahol dr. Gelencsér András rektor arról beszélt, ahhoz, hogy a mérnökök által megálmodott műszaki megoldásokat a szakemberek képesek legyenek megvalósítani, elsősorban arra van szükség, hogy a mérnökök tisztában legyenek a saját szakterületük műszaki tevékenységeivel és ezeket gyakorolni tudják. A laboratórium éppen ebben nyújt segítséget: a legkorszerűbb hegesztési ismeretek elsajátítására ad lehetőséget az egyetemen tanuló mérnök hallgatók számára. Emellett a műhelyet szeretnék kinyitni és olyan tanfolyamoknak helyet adni, amelyek hegesztő képesítést szerzők továbbképzését szolgálják.
A rektor szerint utóbbi azért is előnyös, mert a laboratóriumnak helyt adó épületben más társtechnológiák is működnek, így például egy frissen meghegesztett munka minőségét azonnal tudják ellenőrizni egy anyagvizsgáló berendezéssel.
Porga Gyula polgármester úgy fogalmazott, Veszprém erős gazdasági hátországgal rendelkezik, mind a nagyobb cégek és a kkv-k tekintetében. „Ugyanakkor ez csak egy pillanatfelvétel, és ahhoz, hogy hosszú távon is fenntartható legyen a pozíciónk, nagyon fontos a képzés minősége, illetve az át-és továbbképzés feltételeinek javítása. Ha megnézzük, vannak a város gazdaságán olyan hajszálrepedések, amelyek munkaerőhiányt jeleznek. Nem véletlenül jött létre az Iparos Park, és jó látni, hogy a Pannon Egyetem is részt vesz a piac megerősítésében, a jövőben pedig a képzőintézmények még szorosabb együttműködésére van szükség.”
Csillag Zsolt, a Pannon Egyetem kancellára szerint egy ország gazdaságát nagyban meghatározza az, mennyi magasan képzett munkavállalót tud kiállítani. Az uniós átlag 40%, Magyarország jelenleg 30%-on áll, alapvető stratégiai cél tehát a felsőfokú végzettségűek számának megnövelése, kiváltképp a mérnöki területen, ahol óriási a hiány. Mérnökből sosem lehet eleget képezni, ehhez viszont szükség van egy nagyon tudatosan felépített szakképző és egyetemi együttműködésre – nem véletlenül kötött stratégiai megállapodást az intézmény és a Szakképzési Centrum –, valamint valóban piacképes tudás biztosítására a hallgatók számára, amit a mostani infrastruktúra bővítés is segít.
Gyurika István, a Mérnöki Kar tanszékvezetője elmondta, a 6+1 munkaállomással rendelkező laboratóriumba olyan univerzális gépeket sikerült beszerezni, amelyek segítségével az argon védőgázas, a wolfram elektródás ívhegesztés, a fogyóelektródás védőgázas ívhegesztés, valamint a kézi ívhegesztés oktatása is megvalósulhat. A laborban a modern géppark mellett az elektromos hálózat is teljesen megújult, illetve a beszerzés részét képezték az asztalok, az elválasztó paravánok, valamint a biztonságtechnikai eszközök és a ruházatok is. Az itt zajló munkának két fő oszlopa lesz: egyrészt a gépészmérnök képzés gyakorlati oldalár erősíti, másrészt hegesztő képesítést adó tanfolyamoknak adnak helyet.