1941. április 12-én egy Savoya Marchetti SM-75 típusú repülőgép emelkedett a magasba Jutaspuszta mellett, fedélzetén 30 katonával, akik ejtőernyős zászlóaljként a Délvidékre tartottak, hogy fellépésükkel segítsék a Jugoszlávia területén élő magyar lakosság védelmét a háborúban. A gép nem sokkal a felszállás után megbillent és lapos szögben a földbe csapódott. A fedélzetén utazó emberek közül 23-man a becsapódás után szörnyethaltak, köztük az a vitéz Bertalan Árpád is, aki korábban megszervezte a magyar ejtőernyős egységet, ezzel örökre beírva magát a honvédségi emlékezetbe.
Veszprémben régi tradíció, hogy az áldozatos tiszteletére felállított emlékműnél Jutaspusztán a tragédia évfordulóján minden évben megemlékezést tartanak.
Az idei ünnepségen jelen volt Porga Gyula, Veszprém polgármestere is, aki magas rangú katonai vezetők, veterán ejtőernyősök és civilek előtt beszédében úgy fogalmazott, a tradíció nem a hamu őrzését jelenti, hanem a láng továbbadását. Utalva ezzel arra, hogy Veszprém tradicionálisan katonaváros, ahol a honvédség szerves részét képezi a megyeszékhely közéletének és kultúrájának is.
A polgármester úgy fogalmazott, szeretné, ha a katonák Veszprémre mindig úgy tekintenének, mint az egyik otthonukra, a város pedig csak akkor lehet sikeres, ha ápolja és fenntartja az ő hagyományaikat.
Vitéz Bertalan Árpád, aki megszervezte az ejtőernyős egységet Magyarországon és aki szintén ebben a tragédiában vesztette az életét 1941-ben úgy szállt fel a géppel, mint parancsnok, de legendaként zuhant le. Ezt már Sándor Zsolt, vezérőrnagy, a Magyar Honvédség parancsnokhelyettese mondta ünnepi beszédében, aki kiemelte, hogy ezen hősök emlékezete úgy segíti összekötni a katonákat, mint a heveder az ejtőenyősöket.
Beszédében elmondta, elsősorban nem a tragédiára, hanem ezen katonák örökségére kell emlékezni ma. Büszkeségét fejezte ki, mivel a magyar ejtőernyősök véleménye szerint bátrak, akik nem félnek végrehajtani új feladatokat sem.
A honvédségi parancsnokhelyettes kitért arra is, hogy folyamatosak a fejlesztések a területükön, hamarosan új helikopterek is érkeznek az országba, ezzel pedig tovább tudják erősíteni a haza védelmét, ami a katonák első szűmú feladata.
Az ünnepségen a jelenlévők ezt követően megkoszorúzták az emlékművet, valamint felolvasták a tragédiában elhunyt katonák nevét is.
A helyszínre érkező MI-17 típusú katonai helikopterből, miután az tiszteletből áthúzott az emlékmű felett, összesen 10 ejtőernyős végzett emlékugrást, tisztelegve a 81 évvel ezelőtt elhunyt bajtársaik előtt.
Fotók: Egyed Melinda