Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2025. december 5. Vilma
Veszprém
7°C
2025. december 5. Vilma
Veszprém
7°C

Rejtett kincseink

2010. április 19. 5:00
A Laczkó Dezső Múzeummal szemközti Kálvária-dombon helyreállítva láthatóak a középkori Szt. Miklós-plébániatemplom alapfalai.

A Műemléki Világnap keretein belül, Rainer Pál szaktárlat vezető régésszel, az érdeklődőknek a minap alkalmuk volt megtekinteni és bejárni a Laczkó Dezső Múzeummal szemközti Kálvária-dombon, a középkori Szt. Miklós-szeg, másként Szt. Miklós-utcája, egykori püspöki városrésznek nevet adó Szt. Miklós-plébániatemplom helyreállított alapfalait.

A templom törtkőből falazott, egyhajós, eredetileg egyenes szentélyzáródású épület volt. Lehetséges, hogy Árpád-kori, de talán valószínűbb késő-középkori eredete – vélik a szakemberek. A templomot egykor temető vette körül, ahová a városrész lakósai temetkeztek. A templomot és temetőjét a XIII. századtól (első említése 1237.) 1552-ig folyamatosan használták, ekkor Veszprém első török ostroma elpusztította. Romjai fölé a XVIII. században barokk kálváriát építettek, amely a XX. század derekán szintén elpusztult. A templom feltárását 1929-1931-ben Rhé Gyula, 1978-ban Kralovánszky Alán végezte el. Az ásatások során előkerült leletek a Laczkó Dezső Múzeum kiállításán tekinthetők meg.

Galéria
Rejtett kincseink
vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.