Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Jubileumát ünnepli a Műszaki Kémiai Napok

2022. április 26. 14:55
50. alkalommal rendezik meg a napokban a Műszaki Kémiai Napok konferenciát a Pannon Egyetemen, ahol a jövő legfontosabb kémiai kutatásairól is szó esik.

Az április 28-ig tartó rendezvény kedden vette kezdetét, ahol Németh Sándor, a Mérnöki Kar dékánja arról beszélt, idén több jubileumot is ünnepelhetnek: az 50. alkalommal megrendezett Műszaki Kémiai Napok az egyetem egyik legnagyobb hagyománnyal rendelkező konferenciája, ami hosszú múltra tekint vissza. Indulása még az 1960-ban Korach Mór által alapított és igazgatott Műszaki Kémiai Kutatóintézethez köthető, az 1970-ben elvetett mag pedig mostanra kiteljesedett. Idén 45 éves a Folyamatmérnöki Tanszék, s közben nagykorúvá érett a tehetséggondozásban kiemelkedő eredményekkel rendelkező Hlavay József Országos Környezettudományi és Műszaki Diákkonferencia is. A hagyománytól a fiatalságig tehát egy nagyon széles kört fog át a kar, szervesen kapcsolódva a városhoz.

A fenti gondolattal Kovács Áron önkormányzati képviselő is egyetértett, aki szerint abban, hogy Veszprém jó ideje a térség meghatározó gazdasági központja lehet, nagy szerepet játszik a város szellemi központjaként is funkcionáló Pannon Egyetem, az ott zajló kutatás-fejlesztési projektek, illetve az intézményből kikerülő szakemberek. A képviselő hozzátette, ma már ezek a kutatások sokszor a gazdasági szereplőkkel együttműködve történnek, piaci alapokon nyugszanak, s fő kritérium velük szemben, hogy a gazdaságban hasznukat vegyék. Ugyanakkor fontos, hogy a fiatalok megőrizzék azt a szellemiséget, amely a régmúlt kutatóit jellemezték, akiket elsősorban a szenvedélyük hajtott, nem az anyagi megbecsülés. Nagy eredmények még mindig a szenvedéllyel végzett munkákból születnek, s ilyenkor kutatás közben még önmagukat is megtalálhatják a fiatalok.

Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora úgy vélekedett, a Műszaki Kémiai Napok ehhez mindig is komoly potenciált jelentett a fórum a kezdetektől fogva új inspirációkat és ösztönzőket adott a kutatóknak. Ennek fenntartásához természetesen állandó megújulásra is szükség van a konferencia szervezői részéről, az azonban elmondható, hogy a kémiai, műszaki kutatások mindig rejtenek magukban elég muníciót: az életnek szinte nincs olyan területe, amelyben ne lenne jelen a kémia, az anyagtudomány. S abban is biztosak lehetünk, hogy a jövő kihívásai ennek a tudományterületnek az állandó fejlődését igénylik, legalábbis ha fent akarjuk tartani a jelenlegi életszínvonalunkat olyan aggasztó problémák mellett is, mint a környezetszennyezés és az energiaforrások csökkenése.

Az idei konferencia ezért többek között foglalkozik a biomassza hasznosításával, a fenntartható mobilitás és az olajipar kihívásaival, a környezet-és víztechnológiákkal, a gyógyszeripari anyagok és technológiák nyújtotta lehetőségekkel, de a petrolkémiával, a bionanotechnológiával és a folyamatrendszerek tervezésével és irányításával is.

Fotók: Egyed Melinda

Bertalan Melinda

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.