A május 6-án Budapestről indult futás célja, hogy tisztelegjen a hazáért folytatott harcokban elesett katonahősök előtt és akik bátorságukkal, önfeláldozásukkal és hősiességükkel példát mutatnak a jövőnek is.
Az összesen 219 települést érintő eseménysorozaton 24 hivatásos, szerződéses és önkéntes tartalékos katona vesz részt, akik több mint 1800 kilométert tesznek meg. Az érintett települések helységtábláinál bárki csatlakozhat a csapathoz és együtt futhatnak a központba vagy a katonai emlékművekhez, ahol gyakran megemlékezéseket, koszorúzásokat is tartanak.
Szombat este Veszprémbe is megérkezett a váltócsapat a veszprémi 31-es honvéd gyalogezred emlékművéhez, ahol Kovács Áron önkormányzati képviselő díszszalagot kötött a váltó stafétabotjára, majd Mits Norbert, az MH Légiműveleti Vezetési és Irányítási Központ parancsnokhelyettese mondott ünnepi beszédet.
Az ezredes úgy fogalmazott, elődeink a tatárjárás, a török dúlás, a forradalmak és szabadságharcok, az I. és II. világháború, majd 1956 során országunk szabadságáért, megmaradásáért és függetlenségéért és mindannyiunk életéért küzdöttek, amiért büszkén tekinthetünk rájuk. A múltat elfeledni nem szabad, sőt, hőseink önfeláldozásából sokat tanulhatunk. „Maradandót alkottak, példát mutatva nekünk büszkeségből, erőből és kitartásból, amelyek nemcsak a hadviselésben, az életben is fontos erények.”
Mits Norbert szerint mindannyian lehetünk ma is hősök, a saját életünk hősei, ha olyan értékeket hordozunk, amellyel kivívhatjuk környezetünk elismerését, ha egy-egy nehéz helyzetben elmondhatjuk, minden tőlünk telhetőt megtettünk. „Lehetünk mi is hősök, hiszen a hősök azok, akik békejobbot nyújtanak az ellenük fordulóknak, akik meglátják mások szenvedéseit, akik nap mint nap helytállnak, akik kitartanak a nehéz helyzetekben.”
S hogy mik is azok az értékek, amiket vallanunk kell? Vitézség, becsület, bátorság, helytállás, önfeláldozás, hit, kitartás, nemzet, hazaszeretet. Ezek azok, amelyek nélkül nem létezett volna honvédelem, nem létezne társadalmi akarat és akarat a hon védelmére, ami nélkül hon sincs.
Az ünnepi beszéd után Káplán György énekművész adta elő az Ima a hazáért című dalt, majd a résztvevők elhelyezték a megemlékezés virágait.