Ami egyeseknek szemét, az valaki másnak kincset érhet. Ez az elve a Tiszta Balaton, tiszta művészet elnevezésű fenntarthatósági és az újrahasznosítás üzenetét hirdető művészeti eseménysorozatnak, amit a Veszprém-Balaton 2023 EKF program együttműködésével a régió minél több különleges helyszínére, rendezvényére visz el a HybridCycle.
„A HybridCycle egyik kiemelt célja, hogy látványos és adott esetben játékos formában hívja fel a figyelmet a túlfogyasztás problémájára, ezzel együtt arra, hogy a műanyag élete nem ér véget ott, hogy hulladék lesz belőle” – mondta Erdélyi Szabolcs a HybridCycle ügyvezetője Balatonakarattyán.
„A Tiszta Balaton, Tiszta Művészet programsorozatban a képzőművészet és a kreatív dizájn eszközeit hívjuk segítségül és ezeken keresztül mutatjuk be, hogy például a műanyag kupakok is lehetnek egy képzőművészeti alkotás, vagy egy új használati tárgy, ékszer alapanyagai” – tette hozzá.
Bár Európában élen járunk az újrahasznosításban, mégis csak körülbelül 30%-a kerül a régióban termelt műanyag hulladéknak újrahasznosításra. A legtöbb esetben a műanyag zacskókat, palackokat és evőeszközöket csak pár percig használjuk, majd miután az eredeti céljukat betöltötték, több száz évig fennmaradnak és mikroműanyag formájában szennyezik tovább a környezetet.
„A fenntarthatóság fogalma habár óriási kihívásnak tűnhet, valójában mindig alulról építkezik” - mondta a rendezvényen Sulyok Georgina, a projekt vezetője a HybridCycle részéről.
Azt is elárulta, a gyűjtés különlegessége, hogy ezúttal a műanyag kupakokat egy kifejezetten erre a célra átalakított kishajóba gyűjthetik a lelkes környezetvédők, aminek a szervezők a Kupakabana nevet adták.
A kis lépések is számítanak: ennek tükrében a Nekem a Balatonnál június 24-én, illetve a szezon további részében a kupakok felhasználásával kis tárgyak, műalkotások, díszek készülnek majd a művészeti programokon.
Ördög Nóra, televíziós műsorvezető, a Nekem a Balaton társtulajdonosa is örömmel csatlakozott a kezdeményezéshez, kiváltképp annak fényében, hogy ők is ezt a környezettudatos mentalitást képviselik népszerű vendéglátóhelyükön a Balaton partján. Elárulta, amikor a Nekem a Balaton építkezésével végeztek, a munkálatokból megmaradt védőhálót sem dobták ki, rövid gondolkodás után úgy döntöttek, hogy dizájnos bevásárlótáskákat varrnak belőle. „Nekünk még tanulni kell ezt a fenntartható életvitelt, de azt gondolom, hó úton haladunk. Gyerekeink viszont már ebben fognak felnőni, ezért is fontos, hogy milyen példával szolgálunk nekik” – mondta Ördög Nóra.
A Tiszta Balaton, tiszta művészet projektet a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program is támogatja. Az EKF részéről Balatonakarattyán Heim-Tóth Miklós vett részt az eseményen, aki kiemelte, az egész EKF programsorozatot végigkíséri a fenntarthatóság, amellett, hogy saját rendezvényeiken is képviselik ezt a környezettudatos irányvonalat, támogatóként is megjelennek ilyen projekteknél.
Visszatérve a HybridCycle akciójára, a 2021-ben debütáló népszerű programelemek, mint az augusztusi, balatoni Hybridart Camp alkotótábor, a művészeti rezidenciaprogram, amely fiatal alkotóknak bemutatkozási lehetőséget, a tapasztaltabb, ismertebb művészeknek pedig új inspirációt, elvonulásra alkalmas tematikus alkotóteret biztosít, idén is elindulnak. Ezen kívül a gyerekeknek szóló szelektív hulladék alapanyagú workshop foglalkozásokkal nyáron és ősszel rendezvényekre, általános iskolákba és meglepetés
helyszínekre is ellátogatnak a csapat animátorai, hogy megmutassák a legkisebbeknek, hogy a hulladék érték is lehet. Ősszel a fenntarthatóság és a művészeti élet ismert szereplői, előadóművészek, alkotók, oktatók érkeznek Veszprémbe, hogy a művészet és a környezetvédelem legégetőbb kérdéseiről beszélgessenek egy egész napos ingyenes rendezvény keretében.