Egy sikeresnek mondható fesztivál sok embert vonz évről-évre, ha nem így lenne, nem lenne érdemes megszervezni őket. A fesztiválozók többet közlekednek, többet fogyasztanak, több energiát és vizet használnak és sajnos több szemetet is termelnek, mint egy átlagos hétköznapon. Ezek a nagyszabású rendezvények hatalmas „sokkhatások” a környezet erőforrásainak. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy felejtsük el a közösségi élményt és bulizást. Viszont érdemes tudatosabban felkészülni a fesztiválozásra a minimális környezetterhelés érdekében.
A szelektív hulladékgyűjtés az egyik legelső lépés, amit megtehetünk a Balaton és környéke egészségének megőrzése érdekében, hiszen bármennyire is törekszünk az általunk termelt hulladék mennyiségének csökkentésére, vannak olyan helyzetek, amikor fogyasztásunknak elkerülhetetlenül keletkeznek melléktermékei.
Hulladék? Lehetőség!
A Balaton környékének legnagyobb kultúr- és gasztrofesztiváljainak szervezői és a HybridCycle csapata idén is ad még egy esélyt a programok ideje alatt keletkező speciális szelektív hulladéknak.
A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program támogatásával megvalósuló Tiszta Balaton, tiszta művészet rendezvénysorozat minden eleme a művészet, a fenntarthatóság és a körforgásos gazdálkodás eszmeisége köré épül. A HybridCycle célja amellett, hogy művészeti szempontból értéket, minőséget teremtsen, az elkészülő alkotásokon keresztül felhívni a figyelmet a fenntarthatóság, környezetvédelem és az újrahasznosítás fogalmaira, lokális és globális kérdéseire. A csapat, ezért minden esemény szervezésénél kiemelt figyelmet fordít az egyedi közösségi szelektív hulladékgyűjtési akciókra és a visszagyűjtött hulladékok felhasználására, művészeti programjaik alapanyagaként
A nyári hulladékgyűjtési kampány első helyszíne a Veszprémi Utcazene Fesztivál volt, ahol a hatalmas PET- és alumínium gyűjtőkbe idén is lelkesen gyűjtötték a fesztiválozók a palackjaikat és dobozaikat. Közben Kapolcson is elindult a gyűjtés a 31. alkalommal megrendezett Művészetek Völgye helyszínein is. Az ország legnagyobb összművészeti fesztiváljának főterén horgonyzott le a látványos Kupakabana kupakgyüjtő kishajó is, amibe a PET-palackokat lezáró kupakok kerülhetnek. A zöld kishajó Balatonakarattyán mutatkozott be júniusban Ördög Nóra és Nánási Pál népszerű kisboltjánál, ahol egy hónapig gyűjthették a helyszínre látogatók a műanyagot. A szezon alatt összegyűlt kupakokat a Tiszta Balaton, tiszta művészet kreatív újrahasznosító workshopjain a HybridCycle animátoraival a gyerekek fülbevalókká, kulcstartókká vagy éppen kosarakká alakíthatják.
Gyűjts Te is szelektíven a művészetért!
A fesztivál hulladékokból a válogatás és a tisztítás után kis használati tárgyak, látványos köztéri installációk, műalkotások, design termékek készülnek a Tiszta Balaton tiszta művészet 2022-es művészeti programjain. „Célunk, hogy felhívjuk a figyelmet a hulladékban rejlő “második" lehetőségre és megmutassuk kidobásra ítélt tárgyak, habár elvesztették eredeti funkciójukat még lehetnek értékesek. Úgy gondoljuk, hogy erre az egyik legjobb lehetőség, ha a helyben gyűjtött hulladék-alapanyag átalakulását azonnal nyomon is követhetik az érdeklődők. Erről szólnak például a régióba szervezett kreatív újrahasznosítás fókuszú workshopjaink” – fogalmazott a HybridCycle projektmenedzsere. Azok számára, akik nem tudnak részt venni a programokon, a csapat a social felületein, weboldalain mutatja be, hogy mi lett a hulladékok sorsa, hogyan születtek újjá egy-egy művészeti alkotás vagy éppen egy workshop foglalkozás keretein belül az alapanyagok.
Hol találkozhattok még a Tiszta Balaton, tiszta művészet hulladékos akcióival nyáron?
Az üvegek alucsavaros zárja vagy parafadugója csupán addig kap szerepet, ameddig az üveg tartalma egy vendég poharába nem kerül, így még ezalatt a rövid idő alatt is rengeteg hulladék keletkezik a fogyasztás melléktermékeként. A 3 napos Paloznaki Jazzpiknik fesztiválra dugógyűjtéssel és Kupakana kishajó kitelepüléssel készülnek a szervezők.
És, hogy pontosan hogyan készíthetők tárgyak a kidobásra szánt PET kupakokból? Az erre specializálódott Kupakabana workshopon animátorok mutatják meg a folyamatot az érdeklődőknek, utána pedig a látogatók elkészíthetik saját, színes alkotásaikat kisméretű daráló, extrudáló, préselő berendezésekkel a helyszínen. Úgy tűnik, most az eddig maximum a társasjáték, gombfoci bábuk pótlására használt vagy éppen csak egy nyereményjáték idejére félretett kupakokat mégis érdemes lehet megőrizni. A csapat arra kéri a programra érkezőket, hogy gyűjtsék össze és hozzák magukkal az otthoni kupakokat is augusztus 5-én. Az ingyenes workshop a Jazzpiknik gyerekudvaránál augusztus 5-én, 17:00-20:00 között lesz látogatható.
Készülj fel tudatosan a fesztiválozásra!
Végezetül összeállítottunk egy listát azokról a könnyen hordozható eszközökről amikkel a fogyasztás során is csökkenthetjük az ökológiai lábnyomunkat fesztiválozás közben. Szerencsére, számos rendezvény tesz már lépéseket a zöldebb rendezvényszervezésért, ám fontos, hogy a fesztiválozók is lehetőséget kapjanak személyes cselekedetekkel hozzátenni a fenntarthatóbb nyári időtöltésekhez.
Mi kerülhet egy zöld fesztiválozó táskájába?
- Fém kulacs (ha a szabályzat engedi)
- Re-pohár
- Fém szívószál
- Bevásárlós vászontáska, vászonzsák
- Saját evőeszközök
- Re-szalvéta, textil szalvéta
- Csikkgyűjtő fémdoboz