Az immár másodszor megújított együttműködési megállapodás egyik sarokpontja lesz a továbbiakban az "Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium" tevékenységének beemelése is, amelynek köszönhetően a hátrányos helyzetű veszprémi fiatalok közelebbi információkat szerezhetnek a környezetbarát megoldásokról, fenntarthatósági törekvésekről.
Dr. Gerencsér András, a Pannon Egyetem rektora úgy fogalmazott ezzel kapcsolatban, bár sokszor épp a hátrányos helyzetben élő fiatalok azok, akiknek egyelőre korlátozott lehetőségeik miatt nehezebb megfelelniük a fenntarthatósági feltételeknek, maguk a fiatalok azok, akik a leginkább érintettek és akik a motorjai lehetnek a változásnak: az ő lelkesedésük, erejük, lendületük az, ami sokat segíthet más korcsoportokat is jobban bevonni a környezetvédelmi törekvésekbe.
Az "Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium" projekt idén tavasszal indult több konzorciumi partner együttműködésével, a Pannon Egyetem vezetésével, amely az éghajlatváltozás jellemzőinek vizsgálata, illetve elemeinek az emberi egészségre, természeti, gazdasági rendszerekre és a társadalomra gyakorolt hatásainak tanulmányozása mellett a technológiai, gazdasági és társadalmi adaptáció területén is végez kutatás-fejlesztési tevékenységet. A laboratórium többek között többek között olyan területekre fókuszál, mint az ivóvízellátás és a mezőgazdasági öntözés, a szén-dioxid csökkentési kísérletek vagy éppen az illegális lakossági hulladékégetés.
Irányi László, a Veszprémi Szakképzési Centrum Ipari Technikum igazgatója elmondta, iskolájukban eddig is volt lehetőség rá, hogy a tanulók szép számban tekintsenek be a laboratórium működésébe, ez a tendencia pedig reményeik szerint tovább fog folytatódni a jövőben. Hozzátette, régóta kifejezett céljuk, hogy a tőlük kikerülő fiatalok ne csak tanulmányaikban legyenek jók, de a szemléletüket is igyekeznek formálni – ezt egyébként már maga a környezetvédelem szak is segíti.
Gulkai László, a Veszprém Városi Hátrányos Helyzetű Fiatalokért Egyesület alelnöke emlékeztetett, tizenöt éve vannak jelen a megyeszékhelyen, az általános vagy középiskolás fiatalokat pedig nemcsak egy-egy alkalommal igyekeznek támogatni, hanem hosszú időn keresztül mellettük állnak, az együttműködések révén például a továbbtanulásban is segítenek nekik. Most a fenntarthatóságot helyezték a központba, amelynek gondolatait az eseményeikben, iskolákban is igyekeznek propagálni, közérthetővé, és ezáltal megvalósíthatóvá tenni.