A legnagyobb változás a 6-8 osztályos középiskolákat érinti, itt egyszerűsödik a felvételi, hiszen jövő évtől nem lesz szóbeli, kizárólag az általános iskolai tanulmányi eredmények döntenek.
Az egyéb középiskolákban akkor lesz mód a szóbeli felvételire, ha az adott intézmény csatlakozott a központi írásbelihez, aminek arányait, a kormányzati rendelet határozza meg. Az írásbelin kapható pontoknak minimum az összpontszám felét kell kiadniuk, a maradék a hozott pontok, illetve a szóbeli, ahol a kapott pontok viszont nem érhetik el az összpontszám egynegyedét.
Kivételt képeznek a nemzetiségi iskolák, ahol anyanyelvi oktatás folyik, itt a központi magyar írásbelit, anyanyelvi írásbelivel lehet kiváltani, pontszámok tekintetében, viszont ugyan az a szabály, mint a többi intézményre.
Katanics Sándor külön kiemelte a tehetséggondozó középiskolákat. Mint mondta, erre a címre pályázni kell, és csak az teheti meg, aki bizonyítani tudja, hogy az intézményébe évek óta jelentős, tehát legalább másfélszeres a túljelentkezés. A tehetséggondozó címről egy háromfős bizottság dönt majd, s aki elnyeri, annak az intézménynek komoly elvárásoknak kell eleget tennie. A halmozottan hátrányos helyzetű tanulóknak felzárkóztató majd szinten tartó foglalkozásokat kell tartaniuk, hogy őket se rekesszék ki az emelt szintű oktatásból. Ez esetben a felvételi hasonló más középiskolákéhoz, tehát központi írásbeli, viszont a tehetséggondozó intézmények választhatnak emelet szintű központi felvételi feladatsort is.