A Magyar Tudományos Akadémia 1972. szeptemberi közgyűlésén döntöttek a Veszprémi Akadémiai Bizottság – mai nevén MTA Veszprémi Területi Bizottsága – alapításáról. A VEAB céljaként a kezdettől fogva a régió tudományos életének koordinálását jelölték ki, a 12 szak- és 59 munkabizottságból felépülő szervezet összefogja a régió szakembereit, pályázatokkal és díjakkal ösztönzi a térség kutatóit, valamint ismeretterjesztő előadások, rendezvények révén szolgálja a laikus nagyközönséget.
A VEAB alapító elnöke Belák Sándor, az MTA levelező tagja volt, aki hét éven keresztül, 1979-ig vezette a bizottságot. Azóta már a hetedik elnök áll a szervezet élén: Padisák Judit 2020-ban vette át a stafétát Pósfai Mihálytól.
A jubileumi évben Fél évszázad a tudományért Pannóniában címmel programsorozatot hirdettek. Mint azt Padisák Judittól, a VEAB elnökétől megtudtuk, a jubileumi évben havi rendszerességgel szerveznek majd tudományos beszélgetéseket, rendezvényeket, amelyeket streamen vagy a bizottság YouTube-csatornáján is nyomon lehet majd követni.
A jubileumi programsorozatot péntek délelőtt nyitotta meg Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. Freund a Magyar Tudomány című folyóirat 1972. szeptemberi számából idézve felelevenítette: azok a kihívások, amelyek megoldását akkoriban a tudomány legfőbb feladatának tartották: a környezetvédelem, a béke megteremtése, a globális demográfiai robbanás és az ebből fakadó élelmiszerhiány kezelése ötven év elteltével is aktuálisak. Freund felidézte: az elmúlt fél évszázadban a VEAB egyetemek, kutatóintézetek együttműködésével alakította ki pótolhatatlan hálózatát. Személyes érintettségéről is beszámolt: mint elmondta, ő maga is Veszprémben nőtt fel, itt járt általános- és középiskolába, és az akadémiai bizottság várbéli épületében is több alkalommal tartott előadást. Most, a Magyar Tudományos Akadémia elnökeként éppen gyökereit szem előtt tartva hirdette meg először a Lovassy László Gimnáziumban az MTA alumni programot, melynek célja az átlagemberek, a fiatalok érdeklődésének felkeltése a tudomány iránt.
A pénteki ünnepségen felszólalt Hegedűs Barbara alpolgármester is, aki a tudományos közösség jelentőségét hangsúlyozta.