Tíz órától várták az érdeklődőket a Színházkertben, ahol megtekinthettek egy jurtaállítást, kipróbálhatták a csatacsillag és a lándzsahajítás fortélyait, illetve íjjal is célba lőhetett, aki tudott. Miután mindenki bemutatta a tudományát a profik vették át a szerepet.
Harcicsillag-dobásra készül egy fiatal legény
A Megyer Sarja hagyományőrzői és a veszpérmi barantás egyesület csoportjai mutattak be látványos műsorokat.
Elsőként az ősmagyarok harcmodorát ismerhették meg a kíváncsiskodók, láthattak lándzsaharcot, lovasíjászatot és az ellenséges fejek szablyával való hasítását...
...majd ősi népi játékok bemutatása következett. Elsőként pártarablás, amely során az eladó hajadon kilovagolt a leggyorsabb lovon, és amelyik kérő utolérte, és kikapta a hajából a pártáját, annak lett a felesége.
A "birkafoci" lényege, hogy a bírkabőr "labdát" a lovasoknak el kell juttatni az ellenfél kapujába, egy kötelező passzal.
Mielőtt még lovagló tudásukat mérték volna össze, lovas bírkózásra is sor került. A két legvitézebb harcos nem is bírt egymással...
Amíg a Megyer Sarja hagyományőrzők visszavonultak, hogy pár száz évet ugorjanak az időben, a veszprémi barantások gyalogosharcokkal szórakoztatták a közönséget.
Először egy közös harci tánccal bátorították egymást...
...majd íjászatban hasonlították össze tudományuk...
... no meg ostorpattintásban...
... és vívásban...
...de, hogy ki a legény a gáton, azt a pusztakezes övbírkózás döntötte el végül.
A barantások harci bemutatója után egy középkori lovagi torna elevenedett meg a nézők szemei előtt.
A lovagi torna részvevőinek Mátyás király és apródjai előtt kellett összemérniük erejüket és tudásukat. A vitézeknek 12 próbát kellett kiállniuk, különböző fegyverekkel.
A bemutató végeztével a harcosok, színes zászlókkal kísérték fel a múlt század elei ruhákba öltözött hölgyeket és urakat.