2023. június 9.
//
Félix névnap

Tudomány válság idején

A Pannon Egyetem Multidiszciplináris Kiválósági Kutatóközpontja csütörtökön Tudomány válság idején címmel szervezett konferenciát.

Mit tehet a tudomány az emberiség jövőjéért? Tényleg közeleg a civilizációnk alkonya? Ezekre a kérdésekre keresték a választ a téma szakértői, különböző megközelítésekből. A társadalmunkat erősen befolyásoló tényezők, mint a járvány, a háború, az éghajlatváltozás olyan akadályok elé állítják az embert, amelyek cselekvésre késztetik.

Az egyetem rektora, a vegyész-légkörkutató Gelencsér András A tudomány felelőssége a globális válságok kezelésében címmel adott elő. Kitért arra, a problémát nem elég beazonosítani, kezdeni is kell vele valamit. Véleménye szerint az ember képes megoldani globális problémákat, erre jó példa az ózonréteghez fűződő tudományos összefogás.

Az ózonréteg elvékonyodásával kapcsolatos történések egykor lázban tartották az embereket, ma pedig az éghajlatváltozás, mint környezeti probléma van a fókuszban, sőt, leginkább ez tematizálja a környezeti válságokat. A klímaváltozás azonban sokkal jelentősebb és komplexebb jelenség, mint az ózonréteg kilyukadása. A tudomány szava sajnos nem meghatározó, a gazdasági és a politikai érdekek pedig nem a megoldás felé hajlanak. A társadalmi tudat „egy-bites”, fogalmazott Gelencsér, vagyis kap egy végtelenül leegyszerűsített üzenetet: szén-dioxid, globális felmelegedés, aztán „hadd szóljon”! Könnyen emészthető, egy-bites üzenet mentén szerveződik a környezeti változásra adott társadalmi reakció, vagyis egy összetett problámának a lebutított modellezése zajlik.

András FerencAndrás Ferenc

András Ferenc filozófus Globális válság, egyéni felelősség: a tudomány hitelessége címmel adott elő, aki gondolataival bár eltérő megközelítésből, mégis szervesen csatlakozott Gelencsér meglátásaihoz. Véleménye szerint a válság alapvetően morális fogalom, születésének pillanata pedig egyfajta elcsúszásban, két világ eltérő sebességű mozgásában ragadható meg.

Egyrészt a környezeti változás, amiről általában negatív hangvételben beszélünk, nem negatív, hanem szükségszerű természeti tény. Válság akkor van, amikor az ember nem halad azonos ütemben ezzel a változással, vagyis lemarad az alkalmazkodással.

Mint fogalmazott: a válság annak belátása, hogy a dolgok nem mehetnek úgy tovább, ahogyan addig mentek. A lemaradás miatt keletkező cselekvési kényszer maga a válság, ezért tekinthető morális kihívásnak. Gelencsér fejtegetésére visszautalva elmondható, hogy amennyiben leegyszerűsített üzenetet kap a társadalom, nem lehet jól cselekedni, nem lehet helyes döntést hozni. Kérdés tehát, hogy mit tegyünk? Kinél van a felelősség? András Ferenc és Gelencsér szerint a tudományt kellene előtérbe helyezni, hogy a hozzáértők dönthessenek arról, milyen irányt szabjunk a cselekvésnek társadalmi és egyéni szinten.

Szabó Eszter
Domján Attila

További cikkek

Nem kell mindenkinek élsportolónak lennie, de egészségesnek igen!
Nem kell mindenkinek élsportolónak lennie, de egészségesnek igen!
Sporttudomány az egészség és teljesítmény szolgálatában címmel tartották meg a XX. Országos Sporttudományi Kongresszust a Pannon Egyetemen. Az országos rendezvény három napon keresztül látja vendégül a szakma jeles képviselőit.
Felsőoktatás: új kihívások, régi reflexek
Felsőoktatás: új kihívások, régi reflexek
Felsőoktatás a 21. században – új kihívások, régi reflexek címmel ültek össze a téma szakértői csütörtökön, a Pannon Egyetemen B épületének konferencia termében.
Műalkotásokkal a hulladékhegyek ellen
Műalkotásokkal a hulladékhegyek ellen
Hulladékból hoztak létre műalkotásokat a Pannon Egyetem általános- és középiskolásoknak valamint egyetemistáknak kiírt pályázatára jelentkezők. Kedden hirdettek eredményt.
Hulladékgazdálkodási Kompetencia Központ létrehozása a Pannon Egyetemen
Hulladékgazdálkodási Kompetencia Központ létrehozása a Pannon Egyetemen
A Pannon Egyetem és konzorciumi partnere, a Pannon Novum Nyugat-dunántúli Regionális Innovációs Nonprofit Kft. 2,3 milliárd forint támogatásban részesült Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal döntésének értelmében. A 2023 március 1-jén indult 2022-1.1.1-KK-2022-00002 azonosítószámú „Hulladékgazdálkodási Kompetencia Központ létrehozása a Pannon Egyetemen” című projekt célja egy olyan komplex hulladékgazdálkodási elképzelés, koncepció kialakítása, amely innovatív, tudományosan alátámasztott megoldásokkal oldhatja meg az elkövetkező évek hulladékgazdálkodási kihívásait.
A körforgásos gazdaság megvalósítását segítő gyors tesztpéldány készítési módszerek kifejlesztése
A körforgásos gazdaság megvalósítását segítő gyors tesztpéldány készítési módszerek kifejlesztése
A HOFEKA Elektromos Ipari és Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság és a Pannon Egyetem konzorciumi együttműködés keretében támogatási kérelmet nyújtott be a „Vállalati kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységek ösztönzése” című GINOP Plusz-2.1.1-21 kódszámú pályázati felhívásra. „A körforgásos gazdaság megvalósítását segítő gyors tesztpéldány készítési módszerek kifejlesztése” című, GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00120 azonosító számú támogatási kérelmet a Pénzügyminisztérium támogatásra alkalmasnak minősítette. A vissza nem térítendő támogatás összege 599,14 millió forint, ebből a Pannon Egyetem, mint konzorciumi tag 209,55 millió Ft támogatásban részesült. Az európai uniós forrásból támogatott projekt 2025. február 28-án kerül befejezésre.