A 3,571 milliárd forint értékű támogatás segítségével létrehozott tudásközpont az éghajlatváltozás jellemzőinek vizsgálata, az éghajlatváltozás elemeinek az emberi egészségre, természeti, gazdasági rendszerekre és a társadalomra gyakorolt hatásainak tanulmányozása mellett a technológiai, gazdasági és társadalmi adaptáció területén végez kutatás-fejlesztési tevékenységet.
A projekt egyik legfontosabb szakmai célkitűzése, hogy javuljon a feldolgozott tudományos információk rendelkezésre állása a szakpolitikailag érintett döntéshozók számára, hiszen az éghajlatváltozás következményeihez való alkalmazkodás, az adaptáció, a felkészülés, a negatív gazdasági és társadalmi hatások kivédése, vagy az esetlegesen adódó előnyök felhasználása kifejezetten nemzetállami feladat.
A Nemzeti Laboratórium hozzájárul a résztvevő intézmények K+F+I kapacitásainak fejlesztéséhez, támogatja a kutatási eredmények beépítését az oktatásba a körforgásos gazdaság, a fenntarthatóság, a klímasemlegességre való törekvés és a klímaadaptáció területén. Szakértő partnerként elősegíti a beavatkozási területeken (pl. energiahatékonyságot növelő infrastrukturális fejlesztések) az országspecifikus stratégiák tudományos megalapozását, megalkotását és finomhangolását. Szerepvállalása nemcsak az oktatás, a kutatás és az innováció színterén, de a gazdaság- és társadalomfejlesztésben, a felzárkóztatásban, illetve a térségi szereplőkkel való szorosabb hálózati, partneri együttműködésekben is kiemelkedő.
A Nemzeti Laboratórium működése során elérni kívánt szakmai eredmények konkrét gazdasági és társadalmi hasznot hoznak Magyarország számára az éghajlatváltozás következményeire való felkészülés és az elszenvedett hatások mérséklése területén. A tudásközpont erősíteni fogja a résztvevő szervezetek szakmai együttműködését, nemzetközi beágyazottságát, tudományos elismertségét és nemzetközi forrásgeneráló képességét, innovációs potenciálját.