Április 24-én startol az idei VEN, ami 1969-es megalapítása óta már a harmincadik lesz a sorban. Kezdetben hagyományosan kétévente szervezték meg ezt a rendezvényt, amikor az veszprémi egyetemistáknak egy hétig kivételesen nem a tananyagból kell számot adniuk, hanem kreativitásból, ügyességből, összetartásból.
A VEN lényege tehát jóval túlmutat azon, hogy az intézmény kampuszán belül egy olyan fesztivált szerveznek, ahová országos, de olykor nemzetközi fellépőket is hívnak koncertezni. Ahogy a VEN szellemét sem lehet csupán arra az egy hétre sem beszorítani, amikor a tényleges programok vannak. Ezt megelőzi egy hosszú, hónapokig tartó felkészülés a hallgatók részéről, amikor elsősorban a kreativitásukat kell előhívniuk. Hiszen ilyenkor a különböző szakok hallgatói – és itt nagyon fontos, hogy nem az egyes karok, tehát nem tudományterület szerint csoportosítva, hanem vegyesen humán és reál szakosok – csapatokba szerveződnek és kitalálnak egy tematikát, amivel részt vesznek a VEN-en meghirdetett versenyeken. Kezdve a jelmezektől, színpadi produkciókon át kisfilmek gyártásáig, valamint a fesztivál idejére megkapják a felső kampuszon lévő raktárhelyiségeket, amikből kocsmákat alakítanak ki, szintén a saját ötleteik alapján.
Az idei VEN-en sincs ez másképp, ami már a harmincadik lesz a sorban. A csillagok szerencsés együtt állásának köszönhető, hogy éppen az EKF-évben érkezett el a kerek dátum, na meg persze az is közrejátszott, hogy a kétéves ciklusokat egy ideig felváltotta az évente megrendezett VEN, majd a koronavírus-járvány alatt több évig elmaradt a fesztivált.
Idén viszont már minden hátráltató tényező nélkül készülhetnek és készülnek is a csapatok a fesztiválra és már az sem titok, hogy milyen tematika köré szerveződtek.
Az idei felhozatalban találkozni lehet majd
az AirVEN csapatával, ők a levegő tematika mellett döntöttek, a HollyVEN az amerikai filmvilág hangulatát idézi majd meg, a VENferno a horrorfilmek témakörét járja körül, míg a BrosVEN a régi videójátékokat vette alapul.
Korábban egyébként olyan ötleteket dolgoztak ki és valósítottak meg a veszprémi egyetemisták, mint például az űr, vagy éppen a víz világa, de megjelentek a honfoglaló magyarok is, volt Moulin Rouge és vadnyugati tematika, idehozták a cirkusz világát, a 20-as éveket, a vikingekét, vagy éppen a Batman-képregények szereplőit, utóbbi esetében olyan jól sikerült a koncepció, hogy csak az utolsó pillanatban derült ki, hogy valójában melyik hallgató rejtőzik a denevérjelmez mögött.
Velük egyébként Veszprém szélesebb közönsége is találkozhat majd, nem csak a fesztivál területén, hanem a városban is, hiszen szintén a VEN állandó része, hogy a csapatok a belvárosból látványosan felvonulnak a felső kampuszhoz, ahol elkezdődnek a vetélkedők, a végén pedig a zsűri és a közönség értékelése szerint győztest is hirdetnek majd.
A legnagyobb elismeréssel a diákrektori cím jár, ezt a hallgatók szavazatai alapján a legjobbnak ítélt csapat vezetője nyeri el és képletesen átveheti egy teljes napra az egyetem irányítását a rektortól.
Ezt az egy héten át tartó fesztivált koronázzák meg minden este a nagykoncertek, amelyeken idén fellép az Anna and the Barbies, a Kelemen Kabátban, a 4S Street, a Wellhello, Kowalsky meg a Vega, a Valmar, valamint Azahriah és Majka is.
A VEN esetében tehát érdemes hátrahagyni azt az előítéletet, hogy kizárólag alkoholmámoros fiatalok egyhetes bulija lenne. Ezt cáfolja az is, valamint erősíti a fesztivál közösségépítő mivoltát, hogy a fesztivál helyszínén gyakran belefutni ma már felnőtt, akár középkorú emberekbe is, akik egykor szintén valamelyik bolondos csapat tagjai voltak, és hiába hagyták maguk mögött ezt a bohém korszakukat, a VEN szelleme mégis visszahívja őket az alma materbe.